روسیه 'نگران خروج نام حکمتیار از فهرست تحریم‌های سازمان ملل است'

حق نشر عکس AP
Image caption نام آقای حکمتیار سال‌ها است در فهرست تحریم‌های سازمان ملل قرار دارد و دولت آمریکا نیز برای سر او جایزه تعیین کرده بود.

اکرم خپلواک، نماینده فوق‌العاده رئیس جمهوری افغانستان در امور سیاسی می‌گوید که روسیه "نگرانی‌هایی" در مورد خارج ساختن نام گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان از فهرست تحریم‌های سازمان ملل دارد و دولت افغانستان تلاش دارد تا این نگرانی‌های روسیه را رفع کند.

روزنامه‌ وال استریت ژورنال گزارش داده که روسیه حاضر نیست نام گلبدین حکمتیار را از فهرست تحریم‌های سازمان ملل متحد بیرون کند.

وزارت خارجه روسیه گفته که مانع خروج نام گلبدین حکمتیار از فهرست سیاه نیست، اما این روند را زیر بررسی دارد.

آقای خپلواک به بی‌بی‌سی گفت: "وقتی بحث توافقنامه ما با حزب اسلامی و خروج نام آقای حکمتیار تحریم سازمان ملل مطرح شد، همه اعضای دایم و غیردایم شورای امنیت چراغ سبز نشان دادند، به جز از دو کشور: روسیه و فرانسه."

آقای خپلواک گفت نگرانی فرانسه از بابت حمله نیروهای حزب اسلامی به نیروهای فرانسوی آیساف در سال ۲۰۰۷ در سروبی کابل بود که بعد از مذاکرات، تلاش‌ها و نامه‌ای رسمی که از جانب رئیس جمهوری افغانستان فرستاده شد، "قناعت فرانسه حاصل شد".

او گفت که روسیه نگرانی‌های امنیتی دارد و می‌خواهد بداند "چه ضمانتی وجود دارد که فرماندهان حکمتیار دوباره به جنگ رو نیاورند و تعهدات عملی شود."

بیشتر بخوانید:

+ دولت افغانستان خواستار برداشته شدن تحریم‌ها علیه حکمتیار شد

+ امضای توافقنامه صلح میان غنی و حکمتیار به روایت تصویر

+ فرمان غنی: مصونیت قضایی حکمتیار ظرف دو ماه اجرایی شود

نماینده رئیس جمهوری افغانستان که مسئولیت پیشبرد مذاکرات با حزب اسلامی حکمتیار را نیز به عهده دارد، می‌گوید: "هر کشور حق دارد که به آنها توضیحاتی داده شود. بعضی مسائل فنی است که باید به روسیه توضیح داده شود و شورای امنیت ملی، وزارت خارجه و نمایندگان دائمی ما در سازمان ملل به شدت تلاش دارند. انتظار داریم تا دهم ژانویه که کار شورای امنیت شروع می شود، قناعت روسیه هم حاصل شود."

دولت افغانستان و حزب اسلامی گلبدین در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۶ توافقنامه‌ صلح امضا کردند و در کنار تعهدات دیگری که در این توافقنامه آمده، دولت افغانستان مکلف شد برای خارج ساختن نام آقای حکمتیار از فهرست تحریم‌های سازمان ملل اقدام کند.

حق نشر عکس AP
Image caption دولت افغانستان و حزب اسلامی گلبدین در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۶ توافقنامه صلح امضا کردند و در کنار تعهدات دیگری که در این توافقنامه آمده، دولت افغانستان مکلف شد تا برای خارج ساختن نام آقای حکمتیار از فهرست تحریم‌های سازمان ملل اقدام کند

نام آقای حکمتیار سال‌ها است در فهرست تحریم‌های سازمان ملل قرار دارد و دولت آمریکا نیز برای سر او جایزه تعیین کرده بود.

دولت افغانستان ماه پیش به صورت رسمی از شورای امنیت سازمان ملل متحد درخواست کرد تا نام آقای حکمتیار را از فهرست تحریم‌های خود بردارد.

به نوشته روزنامه وال استریت ژورنال، در جریان ۱۰ روزی که اعضای شورای امنیت وقت داشتند تا به این درخواست دولت افغانستان پاسخ بدهند، روسیه گفته که به وقت بیشتری نیاز دارد.

براساس اصول سازمان ملل، اکنون روسیه ۶ ماه وقت دارد تا دلایل عدم رای مثبتش را به اعضای این شورا ارائه کند.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزیر خارجه روسیه گفته است که مسکو با خارج ساختن اسم حکمتیار از فهرست تحریم‌های سازمان ملل مخالفت نکرده بلکه آن را به تاخیر انداخته است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه توضیح نداد که کشورش چرا آن را به تاخیر انداخته یا چرا به وقت بیشتر در این مورد نیاز دارد.