واکنش‌ها به اظهارات عطامحمد نور درباره ژنرال دوستم

حق نشر عکس FB
Image caption آقای نور به آقای دوستم توصیه کرد که اگر اتهام بدرفتاری جنسی علیه او وارد باشد، بهتر است از سمتش کنار رود

اظهارات عطامحمد نور، سرپرست ولایت بلخ و رئیس اجرائی جمعیت اسلامی افغانستان با بی‌بی‌سی فارسی، واکنش‌های زیادی را در پی داشته است.

مصاحبه آقای نور با برنامه به "عبارت دیگر" تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی شامگاه روز سه‌شنبه (۱۴ جدی/دی) درباره گفت‌وگوهای اخیرش با اشرف غنی، رئیس جمهوری پخش شد.

واکنش‌هایی که تا حال اظهار شده مربوط به بخشی از این مصاحبه درباره جایگاه عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری است که هم سخنگوی رئیس جمهوری و هم رئیس دفتر آقای دوستم به آن واکنش نشان داده‌اند.

آقای نور بدون ذکر نام فرد یا مقام خاصی گفت که "کسی" به دنبال جنجال‌های اخیر بین آقای دوستم و احمد ایشچی، به او گفته که در صورت کنار رفتن آقای دوستم، آیا علاقمند جانشینی او است.

حق نشر عکس FB
Image caption روابط آقای دوستم با کاخ ریاست جمهوری از ماه‌ها پیش تیره است و با آقای نور هم رقابت دیرینه‌ای دارد

اما آقای نور تاکید کرده که او به هیچ صورت مایل به احراز این سمت نیست، ولی به آقای دوستم توصیه کرد که اگر اتهام بدرفتاری جنسی علیه او وارد باشد، بهتر است از سمتش کنار رود و بهترین گزینه برای جانشینی او ثریا دلیل، وزیر پیشین صحت/بهداشت است.

+ عطا محمد نور: قصد ندارم جانشین ژنرال دوستم شوم

هارون چخانسوری، سخنگوی اشرف غنی گفته: "از آدرس ارگ ریاست جمهوری در مورد معاونت اول ریاست جمهوری صحبت صورت نگرفته و این موضوع مطرح بحث هم نیست - همان‌طوری که در جریان مصاحبۀ اخیر آقای نور نیز به چنین چیزی اشاره صورت نگرفته است."

ولی واکنش عنایت‌الله بابر فرهمند، رئیس دفتر آقای دوستم تندتر است. آقای فرهمند در حساب کاربری فیسبوکش نوشته که اظهارات آقای نور "تحریک‌آمیز و تنش‌زا" و "لقمه بسیار بزرگ‌تر از دهن" او است.

رئیس دفتر آقای دوستم افزوده: "مردم به‌خوبی می‌دانند که آقای نور پس از مسدود شدن منابع مالی بادآورده‌اش، مجبور به کنار آمدن با ارگ شده و او هیچگاه فراتر از منافع شخصی خود به چیزی فکر نکرده است."

آقای فرهمند اظهارات آقای نور در مورد آقای دوستم را "مضحک و حکایت‌گر ناپختگی سیاسی" دانسته و افزوده که "کسانی هستند که این روزها از او (آقای نور) آله دستی علیه هم‌حزبی‌های خودش و بیشتر از آن علیه جنبش ملی اسلامی افغانستان و شخص معاون اول ریاست جمهوری، جناب ژنرال عبدالرشید دوستم، ساخته‌اند."

حق نشر عکس FB
Image caption آقای نور در مصاحبه خود از گفت‌وگوی خودش با اشرف غنی رئیس جمهوری بر سر جایگاه جمعیت اسلامی در دولت سخن گفته است

آقایان دوستم و نور از فرماندهان برجسته ائتلاف ضدطالبان سابق هستند که با هم رقابت دیرینه‌ای دارند.