'خانه آزادی': مردم به روند توسعه زیربناها و نیروهای امنیتی افغانستان خوشبین هستند

خانه آزادی حق نشر عکس AFH

'خانه آزادی ' که یک نهاد غیر دولتی درافغانستان است، در آخرین ارزیابی خود که امروز (شنبه ۱۸ جدی/دی) نشر شد، می‌گوید که بیشتر مردم از سیاسیت خارجی دولت راضی، از موفقیت نیروهای امنیتی رضایت دارند و نسبت به توسعه زیربناها در کشورشان خوشبین هستند.

متغییرهای که در این نظر سنجی در این نظر گرفته شده، شامل سیاست خارجی، جنگ و صلح، توسعه زیربنای‌اقتصادی و عملکرد حکومت وحدت ملی در مقایسه با حکومت قبلی را شامل است.

حق نشر عکس AFH
Image caption مقایسه سیاست خارجی نسبت به دولتی قبلی

به گفته مسئولان 'خانه آزادی ' در این نظر سنجی که گزارش آن تحت عنوان ' عملکرد دولت از دیدگاه مردم ' منتشر شد، بیش از ۳ هزار نفر شرکت کرده که ۵۹ درصد آنها مردان و بیش از ۴۰ درصد زنان بوده‌اند.

بیش از ۶۹ درصد شرکت کنندگان در رده سنی بین ۱۸ تا ۳۰ سال قرار داشتند و بیش از ۳۳ درصد شرکت کنندگان دارای مدرک لیسانس/کارشناسی بوده‌اند.

سید روح الله رضوانی، از تهیه کنندگان این گزارش امروز در یک نشست خبری در کابل گفت که ۶۳ درصد مردم سیاست خارجی افغانستان در مقابل پاکستان را بی‌اثر دانسته‌اند.

حق نشر عکس AFH

به گفته آقای رضوانی حدود ۴۱ درصد از شرکت‌کنندگان سیاست خارجی افغانستان را در قبال ایران مثبت دانسته و در مقابل هند نیز ۸۳ درصد شرکت کنندگان از آنچه که دولت انجام داده، رضایت نشان داده‌اند.

در مورد چین نیز حدود ۶۶ درصد از پاسخ دهندگان ابراز رضایت کرده و ۴۱ درصد سیاست خارجی افغانستان را نسبت به روسیه مثبت دانسته‌اند. شرکت کنندگان از سیاست خارجی افغانستان درقبال اروپا ابراز رضایت و سیاست این کشوررا در قبال آمریکا غیرموثر دانسته‌اند.

در این نظر سنجی حدود ۷۷ درصد از پاسخ دهندگان میزان موفقیت نیروهای امنیتی افغانستان را در برابر حملات طالبان موثر دانسته‌اند.

حق نشر عکس AFH

در این گزارش آمده که مردم در زمینه توسعه زیربناها خوشبین هستند. آنان امضاء تفاهم نامه‌های حمل و نقل، جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و افتتاح طرح‌های بزرگ اقتصادی را موثر ارزیابی کرده‌اند.

شرکت کنندگان عملکرد حکومت فعلی را در مقایسه با حکومت قبلی در زمینه سیاست خارجی، مبارزه با فساد و شایسته‌سالاری بهتر دانسته‌اند.

مطالب مرتبط