آمریکا ۳۰۰ تفنگدار دریایی به هلمند می‌فرستد

حق نشر عکس US Marines
Image caption هزارها تفنگدار دریایی آمریکا در بیش از یک دهه گذشته برای مبارزه با شورشیان در هلمند که وسیع‌ترین کشت‌زارهای کوکنار/خشخاش را دارد، فرستاده شدند و این ولایت شاهد شدیدترین نبردها میان نیروهای ناتو و طالبان بوده است.

سپاه تفنگداران دریایی آمریکا اعلام کرده که ۳۰۰ تفنگدار دریایی این کشور در بهار پیشرو در ولایت ناآرام هلمند در جنوب افغانستان مستقر خواهند شد.

این دومین بار است که پس از پایان ماموریت رزمی آمریکا و ناتو در افغانستان در ۲۰۱۴، تفنگداران دریایی آمریکا به هلمند فرستاده می‌شوند.

در ماه آگست/اوت گذشته نیز ۱۰۰ تفنگدار دریایی آمریکا به هلمند اعزام شدند.

هزارها تفنگدار دریایی آمریکا در یک و نیم دهه گذشته برای مبارزه با شورشیان در هلمند که وسیع‌ترین کشت‌زارهای کوکنار/خشخاش را دارد، فرستاده شدند و این ولایت شاهد شدیدترین نبردها میان نیروهای ناتو و طالبان بوده است.

دولت آقای اوباما که تا دو هفته دیگر به پایان می‌رسد، امیدوار بود تا حالا بیشتر نیروهای نظامی این کشور را از افغانستان خارج کند و تنها واحد کوچکی باقی بماند اما آمریکا همچنان ۸۴۰۰ سرباز در این کشور دارد و حالا هم حضور تفنگداران دریایی در این کشور را افزایش می‌دهد.

سپاه تفنگداران دریایی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرده که به درخواست ستاد فرماندهی مرکزی و "ماموریت حمایت قاطع"، ۳۰۰ تفنگدار دریایی در بهار ۲۰۱۷ برای حمایت از ماموریت حمایت قاطع به هلمند فرستاده خواهند شد.

حق نشر عکس ABDUL - AZIZ SAFDARI
Image caption هلمند در جریان تابستان گذشته شاهد شدیدترین نبردها میان نیروهای امنیتی افغانستان و شورشیان طالبان بود

این نیروها "به فرماندهان کلیدی قول اردو (سپاه) ۲۱۵ ارتش ملی افغانستان و زون ۵۰۵ پلیس ملی افغانستان آموزش و مشورت خواهند داد."

در این بیانیه آمده که مشورت دادن و حمایت از "نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان به حفظ دستاوردهای مشترکی که با افغان‌ها بدست آمده، کمک می‌کند."

رسول زازی، سخنگوی قول اردوی ۳۱۵ ارتش افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که آنها حمایت هوایی و آموزش‌های فنی نیاز دارند.

آقای زازی گفت: "این نیروهای می‌توانند در تعلیم و تربیه و آموزش‌های مسلکی (حرفه‌ای) ما را کمک کنند و در بخش هوایی؛ چنانچه همین حالا در این بخش کمک می‌کنند و امیدوار هستیم کمک هوایی‌شان ادامه یابد، چون بسیار موثر است."

+۱۰۰ سرباز آمریکایی به هلمند فرستاده شدند

+ نبرد نیروهای دولتی با طالبان در اطراف شهر لشگرگاه

+ ترامپ در مورد افغانستان چه سیاستی در پیش می‌گیرد؟

ارتش و پلیس افغانستان مشغول نبرد شدید و خونین با شورشیان طالبان در بخش‌های مختلف افغانستان هستند.

اوایل دسامبر ۲۰۱۶، ژنرال جان نیکولسون، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان، گفت طالبان به ویژه در هلمند بسیار فعالند و با قاچاقچیان مواد مخدر یک جا کار می‌کنند.

Image caption هلمند در جنوب افغانستان از ناامن‌ترین مناطق این کشور در یک و نیم دهه گذشته بوده است

او گفت: "در هلمند میان شورشیان و شبکه‌های جنایتکار همبستگی وجود دارد و به همین دلیل جنگ هلمند دشوار و سنگین است."

بشیر احمد کاکر، رئیس کمیته امنیتی شورای ولایتی هلمند به بی‌بی‌سی گفت که شماری از کشورهای همسایه در جنگ هلمند و همچنین جنگ فراه در همسایگی هلمند دخیل هستند.

او گفت: "در وضعیت کنونی ضرورت اشد است که این نیروهای بیاییند. اینجا روحیه نیروها ضعیف شده و به احیای مجدد نیاز دارند تا دوباره آرایش شوند. جنگ هلمند ابعاد مختلف دارد و نیاز نیست که بحث کنم، ولی همین قدر کفایت می‌کند که بگویم در جنگ هلمند و فراه برعلاوه هسمایگان برخی کشورهای دیگر ذیدخل هستند و حالا هم در جنگ هلمند نقش دارند. بنا موثریت اعزام این نیروها به جای خود، اما نمی توانیم خوشبین باشیم که محاصره را بشکند."