قرارداد ساخت بخشی از جاده شمال-جنوب افغانستان با شرکت چینی امضا شد

حق نشر عکس MOPW
Image caption آقای بلیغ گفت که با ساخت این جاده و همچنین جاده کابل-هرات در آینده "زندان جغرافیایی" مناطق هزاره نشین شکسته خواهد شد

دولت افغانستان قرارداد ساخت ۱۷۸ کیلومتر از جاده شمال-جنوب از طریق مناطق هزاره‌‌نشین را با یک شرکت چینی امضا کرده است.

محمود بلیغ، وزیر فواید عامه افغانستان روز یکشنبه (۱۹ جدی/دی) هنگام امضای این قرارداد با حضور اشرف غنی، رئیس جمهوری گفت که این جاده از دره صوف در ولایت سمنگان تا یکه‌اولنگ در ولایت بامیان ساخته می‌شود.

آقای بلیغ گفت که هدف اصلی ساخت این جاده گشودن راه ارتباطی بین شمال و جنوب کشور از طریق مناطق مرکزی افغانستان است که هزینه ۲۰۵ میلیون دلاری آن را بانک توسعه آسیایی می‌پردازد.

او افزود که این جاده از دره صوف تا یکه‌اولنگ به طول ۱۷۸ کیلومتر، عرض هفت متر با هشت پل بزرگ و ۱۹۴ پل کوچک به مدت سه‌ونیم سال (۱۲۷۸ روز) ساخته خواهد شد.

وزیر فواید عامه افغانستان گفت که شرکت راهسازی چین (CRBC) در رقابتی با چند شرکت دیگر، از جمله یک شرکت ترکیه‌ای برنده شناخته شده و مسئولیت اجرای این طرح را به عهده گرفته است.

آقای بلیغ گفت که بخش جاده شمال-جنوب از مزارشریف تا دره صوف قبلا به طول ۹۷ کیلومتر ساخته شده و از دره صوف تا یکه‌اولنگ بخش دوم آن است.

به گفته او، بخش سوم این جاده به طول ۵۵۰ کیلومتر از یکه‌اولنگ تا دایکندی، ارزگان و قندهار در نظر است که در آینده ساخته شود و بررسی آن به زودی آغاز خواهد شد.

Image caption مناطق هزاره‌‌نشین مناطقی کوهستانی اند که در آن ساخت‌وساز جاده‌ای هنوز بسیار ابتدایی است

دولت افغانستان اجرای این طرح را در راستای تحقق یکی از وعده‌های انتخاباتی آقای غنی به هدف شکستن آنچه که "زندان جغرافیایی هزاره‌جات" خوانده شده، دانسته‌اند.

مناطق هزاره‌نشین در مرکز افغانستان، موسوم به هزاره‌جات، کوهستانی و دشوارگذار است که هیچ از شاهراه‌های اصلی افغانستان از آن عبور نکرده و ساخت‌وساز جاده‌ای در آن هنوز بسیار ابتدایی است.

خواست اصلی سیاست‌مداران هزاره در ده‌ها سال گذشته همواره خواستار "توسعه متوازن" اقتصادی در کشور بوده که شامل ساخت جاده‌های ارتباطی بین این منطقه و مناطق دیگر کشور هم می‌شده است.

حکومت‌های پیشین افغانستان همواره وعده داده که جاده کابل-هرات را از طریق مناطق هزاره‌‌نشین می‌سازد، اما هنوز این وعده تحقق نیافته است.

وزیر فواید عامه افغانستان در مراسم امضای قرارداد ساخت جاده دره صوف-یکه‌اولنگ گفت که دولت در نظر دارد جاده شرق به غرب از طریق مناطق هزاره نشین را نیز روی دست گیرد، اما زمان مشخصی را برای آغاز این طرح جاده‌ای بزرگ اعلام نکرد.

موضوعات مرتبط