غنی: اجرا معاهده آب هلمند با ایران در دستور کار دولت قرار دارد

غنی حق نشر عکس ARG
Image caption غنی: "ایران هیچ‌گونه ادعایی بر آب هلمند، بیشتر از مقداری‌که طبق این معاهده تثبیت شده است، ندارد."

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در همایش بین‌المللی بزرگداشت از کارنامه‌های محمد موسی شفیق، آخرین نخست وزیر 'دهه دموکراسی ' افغانستان، گفت معاهده آب هلمند که ۴۴ سال پیش توسط آقای شفیق امضاء شده بود، به سود افغانستان است و اجرا آن در دستور کار دولتش قرار دارد.

آقای غنی افزود که در ماده پنجم معاهده افغانستان و ایران در مورد رودخانه هلمند آمده است: "ایران هیچ‌گونه ادعایی بر آب هلمند، بیشتر از مقداری‌که طبق این معاهده تثبیت شده است، ندارد. حتی اگر مقادیر آب بیشتر در دلتای سفلای هلمند میسرهم باشد و مورد استفاده ایران هم بتواند، قرار گیرد."

او گفت که در مورد معاهده هلمند بر آقای شفیق انتقاد شده بود و فشارهای زیادی بر او وارد شده بود که این معاهده منعقد نشود، ولی آقای شفیق به این نظر بود که افغانستان و همسایه‌ها باید منافع مشترک‌شان را درک کنند و در برابر همدیگر، نه به حیث رقیب، بلکه به حیث دوست و همکار رفتار کنند.

آقای غنی، نخست وزیر پیشین افغانستان را یک متفکر خواند و گفت: "به برکت انسجام فکری خود، کارهای بزرگ و مفید انجام داد."

رئیس جمهوری افغانستان همچنین تاکید کرد که آقای شفیق طرفدار روابط نیک با همسایه‌ها بود و به این امر اعتقاد داشت که همسایه‌ها باید منافع مشروع همدیگر را احترام کنند و بر نکات مشترک همکاری‌ها تاکید ورزند.

آقای غنی محمد موسی شفیق را پیرو امان‌الله، پادشاه سابق افغانستان دانست و افزود: "امروز ارادۀ واضح و محکم داریم که افغانستان دیگر فصل ناتمام نداشته باشد و به رفاه و ثبات دوامدار برسد که هم موجب رفاه مردم خود ما شود و هم موجب ثبات منطقه شود."

ایران و افغانستان بر تطبیق همه‌جانبه و کامل معاهده ۱۳۵۱ راجع به آب هلمند و برگزاری جلسات منظم کمیساران آب هلمند طی برنامه و جدول زمانی مشخص بارها تأکید کرده‌اند.

وزارت خارجه افغانستان تمبر پستی نیز به نام آقای شفیق چاپ کرده که امروز توسط آقای غنی پرده‌برداری شد.

موسی شفیق در زمان پادشاهی محمد ظاهر، نخست وزیرافغانستان بود. او ۵۳ سال سن داشت که در سال ۱۹۷۹ در زمان حاکمیت رژیم کمونیستی افغانستان کشته شد.

مطالب مرتبط