معاون والی و پنج دیپلمات امارات متحده عربی در انفجار قندهار کشته شدند

قندهار حق نشر عکس Getty Images
Image caption عبدالعلی شمسی، معاون والی قندهار که در انفجار دیشب زخمی شده بود، جان داد

منابع خبری امارات متحده عربی به نقل از دولت این کشور تایید کرده‌اند که پنج دیپلمات این کشور در انفجارهایی که شامگاه دیروز( سه شنبه ۲۱ جدی/ دی) در ولایت قندهار در جنوب افغانستان کشته شده‌اند.

امارات متحده عربی گفته که این افراد در حال اجرا طرح‌های "انسان دوستانه، آموزشی و توسعه‌ای" بودند.

این کشور به دلیل کشته شدن این دیپلمات‌ها سه روز عزای عمومی اعلام کرده‌است.

شیخ خلیفه بن زاهد، امیر امارات دستور داده که پرچم این کشور برای مدت سه روز در تمام این کشور به دلیل احترام به شهرواندان کشته شده‌اش، به صورت نیمه بر افراشته درآید.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت کشور/ داخله افغانستان در یک نشست خبری در کابل گفت که در انفجار قندهار ۱۲ نفر کشته و ۱۴ نفر زخمی شده‌اند.

حق نشر عکس Social Media
Image caption باز محمد جوزجانی (سمت راست) و سراج الدین صفری

همچنین، صمیم خپلواک، سخنگوی والی قندهار اعلام کرده که در اثر انفجار در مهمانخانه والی قندهارعبدالعلی شمسی، معاون والی قندهار که به شدت زخمی شده بود جان داده است.

ژنرال عبدالرازق، فرمانده پلیس ولایت قندهار تایید کرده که در این انفجار بازمحمد جوزجانی، نماینده مردم ولایت جوزجان در مجلس نمایندگان و سراج الدین صفری سناتور ولایت فاریاب در مجلس سنا نیز کشته شده‌اند.

او گفته که بمب در زیر مبل مهمان خانه والی کارگذاری شده بود.

به گفته فرمانده پلیس قندهار کار بازسازی در مهمانخانه والی قندهار جریان داشت و با استفاده از این فرصت مواد انفجاری به داخل مهمان خانه منتقل شده بود.

روز گذشته، صمیم خپلواک، سخنگوی والی قندهار گفت که دو انفجار در مهمانسرای والی قندهار روی داده که باعث مرگ پنج نفر شده و دوازده نفر زخمی هم به جا گذاشته است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption یما قریشی

سخنگوی والی قندهارامروز(چهارشنبه ۲۲جدی/ دی) به بی‌بی‌سی گفت که در انفجار دیشب شاه احمد سعید، رئیس ارتباط خارجه ولایت قندهار، یما قریشی دیپلمات افغان در آمریکا، بازمحمد جوزجانی، نماینده مجلس و دو نفر دیگر که تاکنون شناسایی نشده نیز کشته شده‌اند.

در این انفجار همچنین همایون عزیزی والی ولایت قندهار، جمعه الکعبی، سفیر امارات متحده عربی در افغانستان و ۱۲ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

مقامات محلی می‌گویند که انفجارها در مهمانسرای والی قندهار حوالی ساعت ۷ شامگاه به وقت محلی و زمانی اتفاق افتاد که سفیر امارات همراه با والی قندهار و دیگر مقامات بلندرتبه این ولایت، مشغول صرف شام بودند.

سفارت امارت متحده در صفحه توییتر خود نوشته است که سفیر و دیپلمات‌های امارات متحده عربی برای گذاشتن سنگ بنای یک ساختمان یتیم خانه به ولایت قندهار رفته بودند.

ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده که سفیر امارات متحده عربی به‌منظور کمک‌های بشری و افتتاح بنیاد خیریه‌النهیان به ولایت قندهار سفر کرده‌بود.

در خبرنامه ارگ آمده است که رئیس‌جمهور غنی به مسئولین مربوط دستور داد تا "حادثه تروریستی" در مهمان خانه والی قندهار را مورد بررسی دقیق قرار دهند.

تواب غورزنگ، سخنگوی مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته که به دستور آقای غنی، یک هیات به رهبری محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان برای بررسی حادثه دیروز عازم ولایت قندهار شده‌است.

گروه طالبان مسئولیت این حمله را بدوش نگرفته و گفته است که شب گذشته در ولایت قندهار عملیاتی نداشته است. طالبان گفته است که این انفجار حاصل اختلاف داخلی میان مقام‌های دولت افغانستان بوده است.

حق نشر عکس NSC
Image caption عکس همرسانی شده از آقای اتمر که به گفته تواب غورزنگ عازم قندهار است
حق نشر عکس EPA/KANDAHAR GOV OFFICE
Image caption همایون عزیزی و سفیر امارات که به ولایت قندهار سفر کرده بود
حق نشر عکس uaeembassykabul
Image caption مقام‌های افغان و سفیر امارات( نفر دوم از سمت چپ) در زمان گذاشتن سنگ بنا
حق نشر عکس uaeembassykabul
Image caption مراسم گذاشتن سنگ بنا

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط