سواد آموزی در زندان‌های هرات اجباری می‌شود

هرات
Image caption قرار است که دو هزار و ششصد زندانی به صورت اجباری در ولایت هرات سواد بیاموزند

مقام‌های محلی ولایت هرات در غرب می‌گویند تا چند ماه دیگر سوادآموزی در زندان مرکزی هرات اجباری می‌شود.

به گفته این مقام‌ها علاوه بر گسترش برنامه سوادآموزی در زندان مرکزی، در نظر است که زمینه تحصیلات عالی در چهار رشته نیز از راه دور و از طریق انترنیت به شماری از زندانیان واجد شرایط فراهم شود.

در حال حاضر بیش از دو هزار و ششصد زندانی در زندان مرکزی هرات نگهداری می‌شوند که تنها نیمی از این زندانیان مشغول سوادآموزی یا تحصیل در مقاطع بالاتر هستند.

محمد فایق از جمله زندانیانی است که به دیگران سواد یاد می‌دهد و خود کامپیوتر یاد می‌گیرد. او امیدوار است بعد از سپری شدن زمان محکومیتش صاحب کار شود.

Image caption به زندانیان کامپوتر نیز آموزش داده می‌شود

او می‌گوید: "فناوری پیشرفته چیزی است که نه تنها افغانستان بلکه کل جهان به آن نیاز دارد. این کاری است که در هر دفتر و هر اداره به آن نیاز است. آیندۀ ما را می‌سازد. من با مکتب محبس (زندان) هم همکاری می‌کنم."

مسئولان زندان به آموزش حرفه‌های مختلف اهمیت می‌دهند اما به سوادآموزی بیشتر از همه. به همین دلیل آموزش سواد در زندان اجباری می‌شود.

ژنرال عبدالله عزیزی، مدیر عمومی زندان و بازداشتگاه‌های هرات می‌گوید: "مصمم هستیم که سواد آموزی را در محبس (زندان) هرات اجباری سازیم. وقتی سال نو خورشیدی شروع شود، ریاست معارف (آموزش و پرورش) هرات متعهد شده که امکانات و مواد درسی مورد نیاز را به صورت کامل در اختیار ما بگذارد."

برای آموزش عالی به صورت آنلاین هم برنامه‌ای روی دست گرفته شده است.

آقای عزیزی افزود:" در سال آینده در محبس هرات چهار کلاس تحصیلات عالی که عبارت است از کامپیوتر، حقوق و علوم سیاسی، تعلیم و تربیه (آموزش و پرورش) و علوم (ساینس) شروع ‌شود."

از زندانیان هرات ۲ نفر کارشناسی ارشد و ۱۰ تن لیسانس دارند.

Image caption ساختمان زندان هرات برای ۵۰۰ زندانی ساخته شده بود، حالا بیش از دو هزار و ششصد زندانی در آن نگهداری می‌شوند.

محمد مشفق یکی از زندانیان این زندان دو لیسانس در رشته‌های ادبیات عربی و حقوق دارد.

او در بخش صنایع دستی و مخصوصا تهیه انواع گل‌های کاغذی به دیگران آموزش می‌دهد.

مشفق می‌گوید: "متاسفانه در رشته ما هنوز کلاس تشکیل نشده ‌است. هرچند من ده سال سابقه معلمی دارم و دو سال استاد دانشگاه بودم. به هر صورت زمینه هنوز مساعد نشده که در صنف‌ها و مقاطع بالاتر درس بدهم."

۸۰۰ تن در زندان هرات مشغول آموزش حرفه و فن هستند. شماری از همین منابع درآمد هم دارند.

با آنکه برنامه‌های آموزشی در زندان هرات به صورت چشمگیری گسترش یافته اما یک مشکل بزرگ هنوز برجاست.

ساختمان زندان هرات برای ۵۰۰ زندانی ساخته شده بود، حالا بیش از دو هزار و ششصد زندانی در آن نگهداری می‌شوند.

مطالب مرتبط