شمار قربانیان انفجارهای انتحاری در کابل و قندهار افزایش یافته است

حق نشر عکس EPA
Image caption در دو انفجار انتحاری در کابل ۳۸ نفر کشته شدند که بیشتر آنها کارمندان اداری پارلمان بوده اند

وزارت داخله/کشور افغانستان اعلام کرده که شمار تلفات حملات انتحاری دیروز در کابل به ۳۸ کشته و ۸۶ زخمی و شمار قربانیان انفجارهای قندهار به ۱۲ کشته و ۱۴ زخمی رسیده است.

صدیق صدیقی، سخنگوی این وزارت به خبرنگاران گفت که کشته شدگان انفجارهای انتحاری کابل شامل ۱۳ نفر از ماموران امنیتی و بقیه کارمندان اداری پارلمان و غیرنظامیان حاضر در محل رویداد می‌شود. به گفته او، از ۸۶ نفر زخمیان این انفجارها ۲۷ مامور امنیتی و بقیه کارمندان اداری پارلمان و عابران هستند.

این انفجارها عصر سه شنبه (۲۱ جدی/دی) در مقابل یکی از ساختمان‌های اداری پارلمان در خیابان دارالامان رویداد که گروه طالبان مسئولیت آن را به عهده گرفته است.

سخنگوی وزارت داخله همچنین گفت که در حمله به مهمانخانه والی قندهار در شامگاه روز سه‌شنبه ۱۲ نفر کشته و ۱۴ دیگر زخمی شده اند. به گفته منابع محلی در قندهار معاون والی، دو عضو شورای ملی و پنج دیپلمات امارات متحده عربی هم در میان کشته شدگان بوده اند.

به گفته این منابع، همایون عزیزی والی قندهار و عبدالله کعبی سفیر امارات متحده عربی هم در میان زخمیان هستند، اما منیره یوسف زاده، سخنگوی اداره ارگانهای محلی افغانستان تاکید کرد که وضعیت سلامت زخمیان این رویداد خوب است.

سخنگوی وزارت داخله افزود که پیش از ظهر چهارشنبه نشست امنیتی به ریاست اشرف غنی، رئیس جمهوری در کابل برگزار و به همه نهادهای امنیتی دستور داده شد که تدابیر امنیتی را به حالت "فوق‎العاده" درآورند و تلاش‌های بیشتری صورت گیرد تا از وقوع رویدادهای تروریستی جلوگیری شود.

حق نشر عکس AP
Image caption پس از انفجار مرگبار در مهمانخانه والی قندهار، تدابیر امنیتی در اطراف آن تشدید شد

این حملات واکنش‌های گسترده‌ای را به دنبال داشته است.

هوگو لورنز، کاردار سفارت آمریکا در اعلامیه‌ای این حملات را "عامدانه، وحشیانه و مرگبار علیه مردم" توصیف و تاکید کرده که کشورش متعهد به حمایت از حکومت افغانستان در مبارزه با تروریسم است.

هیئت کمک سازمان ملل به افغانستان (یوناما) هم این حملات را محکوم کرده و گفته که این سازمان در کنار مردم و حکومت افغانستان می‎ماند و با خانواده‎های قربانیان اظهار همدردی می‌کند.

پرنیل کاردل، معاون فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل در افغانستان گفت که چنین "حملات بی‌هدف، غیرقانونی و تاسف‌انگیز" رسیدن به صلح را که مردم افغانستان به آن نیاز دارند، دشوار می‌کند.

پیشتر دفتر اشرف، رئیس جمهوری افغانستان در اعلامیه‌ای گفته که "طالبان به دستور دشمنان افغانستان یک‎بار دیگر با انجام حملات انتحاری در یکی از مناطق مزدحم شهر کابل، وحشت آفریدند و تعدادی از هموطنان بی‎گناه ما را به شمول زنان، به خاک و خون کشاندند."

حق نشر عکس AFP
Image caption کارمندان شهرداری محل انفجارهای دیروز در نزدیک یک ساختمان اداری پارلمان را پاک می‌کنند

دفتر آقای غنی افزوده: "رئیس‌جمهوری این عمل جنایت‎کارانه را دشمنی علیه مردم و بشریت دانسته، تاکید کرد که عاملان این جنایت در هیچ نقطه کشور در امان نخواهند ماند."

همچنین عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی حمله به مهمانخانه والی قندهار را محکوم کرده و آن را جنایتکارانه خوانده است.

دفتر ریاست جمهوری و دفتر شورای امنیت خبر داده که حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری در رأس هیئت بلندپایه‌ای به قندهار رفته تا حمله به مهمانخانه والی را بررسی کند.

موضوعات مرتبط