سرپرست دانشگاه آمریکایی افغانستان خواستار آزادی همکاران ربوده خود شد

Image caption دیوید سدنی بی‌بی‌سی گفت که همکارانش به افغانستان آمده بودند تا به جوانان این کشور به عنوان استاد دانشگاه خدمت کنند

به دنبال پخش تصاویر ویدئویی دو استاد دانشگاه آمریکایی افغانستان، سرپرست این دانشگاه خواستار آزادی آن‌ها شده است.

کوین کینگ و تیموتی ویکس ماه آگست/اوت سال گذشته به دست افرادی که لباس‌هایی شبیه لباس ماموران امنیتی به تن داشتند، در اطراف این دانشگاه در غرب کابل ربوده شدند.

شب گذشته گروه طالبان تصاویر ویدئویی این دو گروگان را منتشر کرد که آن‌ها از دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا خواسته‌اند با مبادله زندانیان طالبان، به آزادی آن‌ها کمک کند.

دیوید سدنی، سرپرست دانشگاه آمریکایی افغانستان ضمن اعلام همدردی و حمایتش از این دو همکار خود، به بی‌بی‌سی گفت که این دانشگاه به عنوان یک نهاد آموزشی هیچ قدرتی ندارد، اما از طالبان خواست که آن‌ها را بدون این که آسیبی به آن‌ها برسد، آزاد کند.

او گفت که تمام تلاش‌ها خود را می‌کند تا همکاران ربوده شده‌اش آزاد شوند و به همکاران خود در دانشگاه و خانواده‌های خود در آمریکا و استرالیا بپیوندند.

آقای سدنی افزود که آن‌ها به افغانستان آمده بودند که به مردم این کشور خدمت کنند و به عنوان استاد دانشگاه به جوانان این کشور درس بدهند.

حق نشر عکس VIA AP
Image caption تیموتی ویکس، شهروند آمریکایی، در ویدئوی منتشر شده از دونالد ترامپ خواسته که به آزادی او کمک کند

وزارت دفاع آمریکا گفت نیروهای آمریکایی مدت کوتاهی تلاش کردند آنها را نجات دهند اما آن ماموریت ناکام ماند.

ادعا شده که این ویدئو اول جنوری/ژانویه ضبط شده است

وزارت خارجه آمریکا از اظهار نظر درباره این ویدئو یا تایید اصالت آن خودداری کرد و فقط گروگان گیری را محکوم کرد.

وزارت خارجه استرالیا گفت که "دولت استرالیا مشغول همکاری نزدیک با سایر دولت‌ها برای تضمین آزادی مرد استرالیایی ربوده شده در افغانستان در اوت ۲۰۱۶" بوده اما برای "رعایت امنیت و رفاه" آقای ویکس از اظهار نظر بیشتر خودداری کرد.

حق نشر عکس VIA AP
Image caption کوین کینگ استرالیایی شهروند استرالیایی در دانشگاه آمریکایی افغانستان تدریس می‎کرد

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط