طالبان در قندوز پول برق را از مردم جمع‌آوری می‌کند

برق حق نشر عکس ADB
Image caption خطوط انتقال در برخی مناطق از مناطق تحت کنترل طالبان می‌گذرد

مقام‌های محلی ولایت قندوز در شمال شرق افغانستان تایید می‌کنند که گروه طالبان در مناطق تحت کنترل خود درین پول مصرف برق را از مردم محل جمع‌آوری می‌کنند.

حمیدالله حمید، رئیس شرکت ملی برق (برشنا) در ولایت قندوز به بی‌بی‌سی گفت که طالبان در برخی ولسوالی‌ها و شماری از روستاها در اطراف شهر قندوز از مردم به زور هزینه مصرف برق را جمع‌آوری می‌کنند.

او گفت شرکت برشنا به مردم خبرداده پولی را که طالبان جمع‌آوری می‌کنند، به عنوان مصرف برق توسط دولت پذیرفته نمی‌شود.

ساکنان محل می‌گویند طالبان پیش از این نیز از مردم عشر جمع‌آوری می‌کردند و حالا هم مردم مجبورند که مصرف پول برق را به افراد این گروه بپردازند.

یکی از ساکنان اطراف شهر قندوز به بی‌بی‌سی گفت که گروه طالبان در مساجد اعلام کرده‌ است که پول مصرف برق را جمع‌آوری می‌کنند ولی تاکنون عملا در این زمینه اقدام نکرده ‌است.

او گفت مردمی که در مناطق تحت کنترل گروه طالبان زندگی می‌کنند، مجبورند که این کار را انجام دهند.

باشنده دیگر قندوز که خواست نامی از او برده نشود، نیز به بی‌بی‌سی گفت که گروه طالبان به مردم اطلاع داده که بعد از این به جای پرداخت پول برق به بانک‌ها، این پول را به گروه طالبان تحویل دهند.

رئیس برشنا در ولایت قندوز از برخی روستاها اطراف شهر قندوز و ولسوالی به عنوان مناطقی نام برد که طالبان در آن خواستار جمع‌آوری پول برق شده، اما برخی ساکنان ولسوالی/شهرستان امام صاحب نیز به بی‌بی‌سی گفتند که طالبان به مردم در این ولسولی ابلاغ کرده‌اند که هزینه برق را دیگر به بانک تحویل ندهند.

آقای حمید در ادامه گفت که در دو ماه گذشته شرکت برشنا موفق نشده قبض مصرفی برق را به مشترکین در مناطق تحت کنترل گروه طالبان برساند.

به گفته او هنوز روشن نیست که طالبان برای مصرف برق چه مقدار پول از مردم جمع‌آوری می‌کند، اما بر اساس اطلاعات که ریاست برشنا به بی‌بی‌سی داده شمار خانواده‌های که مجبورند، هزینه برق را به طالبان بدهند به هزاران خانواده می‌رسد.

بر اساس این آمار حدود ۶۵ هزار خانوار در این ولایت از برق دولتی استفاده می‌کنند. هر خانواده بعد از دوماه یک تا دو هزار افغانی ( حدود ۲۰ الی ۴۰ دلار) برق مصرف می‌کند که در مدت دوماه به حدود پنح صد هزار دلار می‌رسد.

برق ولایت قندوز از کشور تاجیکستان وارد می‌شود، دولت افغانستان باید قیمت برق وارداتی را به این کشور پرداخت کند، اکنون که قرار است گروه طالبان بخشی از هزینه مصرف برق را در برخی از روستاها جمع‌آوری کند، مشخص نیست که دولت قیمت برق وارداتی را از کدام منبع پرداخت خواهد کرد.

مطالب مرتبط