افغانستان: اظهارات قیوم کوچی در مورد تاجیکستان بیانگر سیاست خارجی ما نیست

حق نشر عکس Shafie Ayar
Image caption قیوم کوچی (راست) که به تازگی به عنوان سفیر افغانستان در روسیه تعیین شده، اظهارات جنجالی در مورد تاجیکستان ابراز کرده است

وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده که اظهارات اخیر عبدالقیوم کوچی، سفیر افغانستان در روسیه در مورد تاجیکستان، بیانگر سیاست خارجی دولت افغانستان نیست و نظر شخصی او است.

آقای کوچی که کاکا/عموی اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان نیز است، در یک مصاحبه با برنامه تلویزیونی شفیع عیار که از آمریکا پخش می‌شود، گفت مواد مخدر در افغانستان کشت می‌شود ولی بیشتر توسط مافیای تاجیکستان قاچاق می‌شود و به روسیه انتقال داده می‌شود.

او گفت: "مواد مخدر در افغانستان کشت می‌شود، مگر در عقب آن مافیای تاجیکستان ایستاد است. من بسیار از منابع مختلف خبر دارم. تاجیکستان یک کشور بسیار کوچک است. ۵ میلیون نفوس دارد، در این ۵ میلیون هم، یک میلیون آن روس است. فرهنگ‌شان، فرهنگ روسی است. زبان رسمی‌شان هم زبان روسی است و حق ندارند زبان خود را بنویسند. حتی الفبای عربی و دری را تغییر داده‌اند. مافیا در آنجا بسیار فعال است."

در خبرنامه وزارت خارجه افغانستان آمده است که این اظهارات آقای کوچی سبب ناراحتی برخی از کشورهای آسیای میانه، به ویژه تاجیکستان شده است و افزوده که این وزارت تاسف عمیق خود را در این مورد ابراز می‌دارد.

در پی این اظهارات آقای کوچی وزارت خارجه تاجیکستان، سفیر افغانستان در دوشنبه را احضار کرد و مراتب نارضایتی خود را در مورد اظهارات آقای کوچی ابراز کرد.

وزارت خارجه تاجیکستان همچنین در نامه رسمی، خواهان بررسی این موضوع و ارائه توضیح در این مورد از سوی دولت افغانستان شد.

در خبرنامه وزارت خارجه افغانستان آمده است که "تاجیکستان یک همسایه خوب و دوست همیشگی افغانستان است و رابطه دوستانه و مناسبات نیک دو کشور، بر مبنای مشترکات و مناسبات دیرینه تاریخی، فرهنگی، زبانی و دینی دو ملت و همچنین منافع ملی دو کشور، همسایگی خوب و احترام متقابل استوار است."