بانک توسعه آسیایی سی میلیون دلار برای مراقبت از جاده‌های افغانستان کمک می‌کند

جاده حق نشر عکس Getty Images
Image caption تردد کامیون‌های با بار بیشتر از حد مجاز یکی از عوامل تخریب جاده‌های افغانستان اعلام شده‌است

وزیر فواید عامه افغانستان می‌گوید بانک توسعه آسیایی سی میلیون دالر برای حفظ و مراقبت از جاده‌های افغانستان کمک کرده است.

محمود بلیغ، وزیر فواید عامه امروز یکشنبه ۲۶ جدی (دی) در یک نشست خبری از قناعت دادن تمویل کنندگان جهانی به مصرف بودجه در بخش حفظ و مراقبت جاده ها، به عنوان دستاورد مهم وزارت فواید عامه در سال گذشته یاد کرد.

او گفت که در پانزده سال گذشته یک حجم بزرگ از جاده‌ها ساخته شده اما توجه‌ای که باید در قسمت حفظ و مراقبت آنها نشده است.

به گفته آقای بلیغ، هر ساله بودجه کمی از وزارت مالیه برای مراقبت از جاده‌ها به وزارت فوایدعامه اختصاص داده می‌شد که برای اقدام عملی و اساسی در حفظ جاده‌ها کافی نبود.

او می‌گوید آنها تمویل کنندگان را قانع ساختند که اهمیت مراقبت از جاده‌ها بیشتر از ساختن آنها است.

آقای بلیغ افزود در این راستا، آنها موفق شدند کمک سی میلیون دلاری بانک توسعه آسیایی را به دست آورند.

به گفته وی، از این کمک نخست بازسازی پنجاه کیلومتر جاده کابل - جلال آباد و بعد بازسازی شاهراه کابل - قندهار روی دست گرفته خواهد شد.

به اساس معلومات وزارت فواید عامه، از مجموع جاده کابل- قندهار ۱۷۰ کیلومتر در وضعیت بد قرار دارد، ۱۹۰ کلیومتر دارای وضعیت متوسط و بقیه خوب است. این جاده حدود ۵۰۰ کیلومتر طول دارد.

پیش از این مقامات وزارت فواید عامه گفته بودند که ۴۰ درصد از جاده‌های که دولت افغانستان در سالهای اخیر ساخته در حال خراب شدن است. دلیل این مشکل مین‌گذاری جاده‌ها توسط نیروهای شورشی مخالف دولت و حرکت کامیون‌های با بار غیرمجاز خوانده شده بود.

بر اساس آمارهای موجود، تمام جاده‌های روستایی افغانستان به ۸۶ هزار کیلومتر می‌رسد.

تمام جاده‌های آسفالت شده در این کشور به ۸۵۰۰ کیلومتر می‌رسد که از این میان ۳۰۰۰ کلیومتر آن جاده حلقوی است که حدود ۱۴ ولایت افغانستان را به هم وصل می‌کند که تاکنون کاملا تکمیل نشده است.

وزیر فواید عامه افغانستان در نشست خبری امروز، از ناامنی، طولانی بودن روند تدارکات دولت و ضعف و کهنگی اداره وزارت فواید عامه به عنوان چالش‌های اصلی در راه عملی شدن پروژه‌های این وزارت یاد کرد.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط