روزنامه های کابل؛ سه شنبه ۲۸ جدی

روزنامه

مجلس نمایندگان افغانستان طرح بودجه سال ۱۳۹۶را با اکثریت آرا تصویب کرد. مجموع این بودجه شامل ۲۶۸ میلیارد افغانی (۴ میلیارد دلار) بودجه عادی و ۱۶۱ میلیارد افغانی (۲.۴ میلیارد دلار) بودجه توسعه‌ای می‌باشد.

تصویب شدن بودجه سال ۱۳۹۶ و تعهد پاکستان به مبارزه با تروریسم مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۸ جدی (دی) کابل است.

تصویب شدن بودجه

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که بودجه سال ۱۳۹۶ در حالی تصویب شد که یک بار پیش از این از سوی مجلس نمایندگان رد شده بود.

افغانستان پرسیده که آیا مشکلاتی که در طرح ابتدایی بودجه وجود داشت، برطرف شده است؟

افغانستان افزوده که متوازن نبودن بودجه بین ولایات مختلف کشور یکی از عمده ترین دلایل رد بودجه از سوی مجلس نمایندگان در اول ماه جدی بود، اما توازن در تخصیص بودجه به ولایت کشور از جمله نکاتی نبود که دیروز به عنوان تغییر در طرح بودجه بر شمرده شد.

افغانستان می‌نویسد که انتظار می‌رود این‌بار نمایندگان مجلس در پی یک بازی سیاسی، طرح بودجه را تصویب نکرده باشند و واقعا تغییراتی که مردم افغانستان انتظارش را داشتند در بودجه سال مالی ۱۳۹۶ به وجود آمده باشد و توازن و عدالت در تخصیص بودجه به ولایات این کشور در نظر گرفته شده باشد.

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که هر چند بودجه دولت در گذشته نیز متوازن نبوده است و امسال نیز قناعت بخش نخواهد بود، ولی مردم آرزو دارند که وزارت ها و دیگر نهادهای دولتی در سالی که در پیش‌رو دارند، دست به کار شده و روند تازه‌ای از کار و فعالیت‌های سازنده را برای توسعه آغاز کنند.

آرمان ملی افزوده که شاید ادامه جنگ و بدامنی سبب شود که برخی از این برنامه‌ها در برخی از ولایت‌ها عملی نگردند ولی بسیاری از ولایت‌ها می‌توانند زمینه تطبیق این برنامه‌ها را فراهم کنند.

روزنامه اطلاعات روز نیز می‌نویسد که تصویب بودجه، چشم انداز مالی پروژه‌های انکشافی و امنیتی سال آینده را روشن تر کرده است.

اطلاعات روز افزوده که اما چگونگی مصرف بودجه از سوی نهادهای دولتی کار سختی است. مجلس نمایندگان یا به ضرورت این موضوع پی نبرده یا ناتوان از دنبال کردن و نظارت از آن است.

اطلاعات روز نوشته که برای عملی شدن هر چه بهتر بودجه، دولت باید به مسایلی چون مبارزه با فساد اداری، حکومتداری بهتر و افزایش شفافیت اداری و کاری توجه کند.

افغانستان و پاکستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که فرمانده عمومی ارتش پاکستان به رئیس‌جمهور غنی زنگ زده و کشتار مردم افغانستان توسط طالبان را تسلیت گفته و رئیس‌جمهوری به فرمانده ارتش پاکستان گفته که طراحان حمله تروریستی کابل و قندهار در خاک پاکستان به‌سر می‌برند و افغانستان آمادگی کامل دارد تا از خود دفاع کند.

۸‌صبح نوشته که سال ۲۰۱۴ فرصت بی‌نظیری برای تفاهم میان افغانستان و پاکستان بود. رئیس‌جمهوری افغانستان در آن سال به مقر ارتش پاکستان رفت و به ژنرال‌های پاکستانی گفت که او و مجموع حکومت وحدت ملی ماجراجو نیستند و حاضراند روی تمام نگرانی‌های پاکستان با اسلام‌آباد بحث کنند.

۸‌صبح افزوده که اما در بدل این رویکرد نرم، پاکستانی‌ها هیچ امتیازی ندادند. آنان دست به فریب‌کاری زدند و مرگ ملا محمدعمر را پنهان کردند. ژنرال‌های پاکستانی وعده‌خلافی کردند و حاضر نشدند که رهبران طالبان را از قلمرو کشورشان اخراج کنند. آنان هم‌چنان به طالبان اجازه دادند تا از منابع آن کشور برای جنگ در افغانستان استفاده کنند.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح، پاکستانی‌ها همیشه از تاکتیک تعهد و انکار استفاده می‌کنند. در زمستان تعهد می‌کنند و می‌خواهند از افغانستان امتیاز بگیرند ولی در بهار تمام تعهدات خود را انکار می‌کنند. بنابراین افغانستان باید همیشه آماده دفاع از خودش باشد.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط