سیستم ثبت مشخصات مهاجران برگشته به افغانستان افتتاح شد

مهاجرین
Image caption بر اساس تخمینها حدود سه میلیون افغان در پاکستان و بیش از دو میلیون دیگر در ایران به سر می‌برند

مرکز ثبت مشخصات مهاجران برگشته به افغانستان امروز سه شنبه ۲۸ جدی (دی) در وزارت امور مهاجران افتتاح شد.

مقامات وزارت امور مهاجران می‌گویند آنها می‌توانند با استفاده از اطلاعات این سیستم همراه با همکاران ملی و بین‌المللی برای مدیریت وضعیت مهاجران برگشته به افغانستان و تنظیم برنامه‌های بعدی در مورد آنها استفاده کنند.

در حال حاضر حدود ۶ میلیون افغان در بیرون از افغانستان زندگی می‌کنند و بیش از یک میلیون نفر در این کشور از خانه‌های‌شان بی‌جا شده‌اند.

محمد هارون صادقی رئیس تکنالوژی معلوماتی وزارت مهاجرین می‌گوید مشخصات مهاجرین به محض ورود به مرز افغانستان ثبت سیستم می‌شود.

به گفته وی، علاوه بر مشخصات شخصی مهاجر، محل بود و باش و نیازمندی‌ها و شماره‌های ارتباطی با وی در این سیستم ثبت می‌شود.

این مرکز به کمک فنی اداره بین‌المللی مهاجرت ( IOM) و با هزینه سه میلیون دلار کمک آمریکا ایجاد شده است.

لورانس هارد، رئیس اداره بین‌المللی مهاجرت در افغانستان، این کار را بزرگ و بنیادی خواند و گفت که افغانستان ثمر آن را در سالهای آینده خواهد دید.

او گفت هرگاه یک نفر به افغانستان برگردد، حکومت در مورد او و مشخصاتش اطلاعات پیدا کرده و می‌تواند بر اساس نیازمندی‌های بازگشت کنندگان، تصمیم به اجرای برنامه‌های بعدی بگیرد.

سید حسین عالمی بلخی، وزیر مهاجرین افغانستان می‌گوید در حال حاضر دو مرز مهم افغانستان؛ تورخم (مرز با پاکمستان) و اسلام قلعه (مرز با ایران) شامل این سیستم است و به زودی مرزهای دیگر و ولایات دیگر هم شامل آن می‌شود.

به گفته مسئولان، مشخصات بی‌جا شدگان داخلی و پس از آن افغانهای مهاجر در مراحل بعدی شامل این مرکز اطلاعات خواهد شد.

به اساس معلومات وزارت مهاجرین، در حال حاضر ۶ میلیون افغان در بیرون از افغانستان زندگی می‌کنند و یک میلیون دیگر به سبب جنگ، موجودیت افراد مسلح غیرمسئول و حوادث طبیعی از خانه‌های خود فرار کرده و در محلات دیگر به سر می‌برند.

در سال ۲۰۱۶ حدود یک میلیون افغان به شکل داوطلبانه از ایران و پاکستان به کشور خود برگشته‌اند که بیشترین آمار بازگشت کننده‌ها پس از سال ۲۰۰۲ میلادی بوده است.

Image caption در سال ۲۰۱۶ حدود یک میلیون افغان به شکل دواطلبانه از ایران و پاکستان به کشور خود برگشته اند

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط