انتقاد نهاد ناظر انتخاباتی در افغانستان: با اصلاحات انتخاباتی بازی نشود

حق نشر عکس TEFA
Image caption از نظر آقای ایوب‌زاده، استقلال کمیسیون‌های انتخاباتی از لحاظ مالی "کاملا نقض" شده است

یک نهاد ناظر انتخاباتی در افغانستان از دولت این کشور انتقاد کرده که نسبت به موضوع برگزاری انتخابات پارلمانی بی‌توجهی کرده است.

محمدنعیم ایوب‌زاده، رئیس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان، روز چهارشنبه (۲۹ جدی/دی) در یک نشست خبری گفت که وضعیت و کارکردهای نهاهای انتخاباتی نشان می‌دهد که هنوز موانع جدی در راه برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها (شهرستان‌ها) وجود دارد.

آقای ایوب‌زاده افزود که در حال حاضر کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی با کمبود منابع مالی مواجه هستند و بدون حکم رئیس جمهوری نمی‌توانند پول مصرف کنند.

به گفته او، اعضای جدید این دو نهاد در حالی به کار خود آغاز کرده‌اند که تمامی وسایل، اثاثیه، کامپیوترها، وسایط نقلیه و حتی اسناد حقوقی و طرزالعمل‌های انتخاباتی از دفاتر آن‌ها بیرون برده شده است.

رئیس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان گفت که در حال حاضر مسئولان این دو کمیسیون انتخاباتی در دفاتر سرد این کمیسیون‌ها هیچ گونه امکاناتی برای کار در اختیار ندارند.

آقای ایوب‌زاده تاکید کرد که در چنین وضعیتی امکان "مداخله سیاسی" در امور انتخاباتی وجود دارد و استقلال کمیسیون‌های انتخاباتی از لحاظ مالی "کاملا نقض" شده است.

او افزود: "با کلمه اصلاحات بازی صورت نگیرد. با این‌ها (کمیسیون‌های انتخاباتی) سیاسی و شفاهی برخورد نکنند، در غیر آن ما به تعهدات شک خواهیم کرد و نگران آن هستیم که باز هم شاید قربانی سیاست‌ها و بازی‌های عجیب و غریب حکومت سهامی شوند."

او از جامعه جهانی هم انتقاد کرد و گفت که مراجع بین‌المللی کمک‌کننده هم براساس تعهداتی که در کنفرانس بروکسل اعلام کردند، موضوع برگزاری انتخابات پارلمانی و محلی افغانستان را پیگیری و حمایت مالی نکرده است.

حق نشر عکس IEC
Image caption بنیاد انتخابات شفاف افغانستان می گوید اعضای جدید کمیسیون انتخابات با دفاتر سرد، بدون منابع مالی، وسایط، کامیپوتر و حتی اسناد حقوقی مواجه شدند

شماری از اعضای کمیسیون مستقل انتخابات هم می‌پذیرند که مانند اعضای پیشین این کمیسیون از امکانات لازم برخوردار نیستند و با کمبود بودجه مواجهند، اما می‌گویند به‌زودی طرح جامعی را برای برگزاری انتخابات به اشرف غنی، رئیس جمهوری ارائه خواهند کرد.

ملیحه حسن، یکی از هفت عضو کمیسیون مستقل انتخابات گفت این طرح شامل "اصلاحات داخلی، چگونگی برگزاری انتخابات، بررسی مراکز فعلی رای‌دهی و ترتیب فهرست رای‌دهندگان" خواهد بود.

همزمان با آغاز تعطیلات زمستانی پارلمان، مسئولان انتخابات شفاف افغانستان ادامه کار اعضای کنونی شورای ملی را خلاف قانون دانستند.

اعضای هر دو مجلس شورای ملی ـ مجلس نمایندگان و مجلس سنا ـ از فردا (پنجشنبه، ۳۰ جدی) به تعطیلات می‌روند.

هئیت اداری مجلس نمایندگان از حکومت خواسته که زمینه برگزاری انتخابات پارلمانی را هموار کند.

عرفان‌الله عرفان، نائب منشی این مجلس گفت حکومت باید زمینه برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای محلی را در سال ۱۳۹۶ فراهم کند تا نمایندگان جدیدی وارد پارلمان شوند.

با این حال، تلاش بی‌بی‌سی برای دانستن پاسخ سخنگویان ریاست جمهوری به این اظهارات به نتیجه نرسید.

انتخابات پارلمانی افغانستان باید براساس قانون پارسال برگزار می‌شد، اما براساس فرمان آقای غنی، اعضای مجلس شانزدهم همچنان به کار خود ادامه می‌دهند، اما انتخابات مجالس محلی اصلا در پانزده سال گذشته برگزار نشده است.

موضوعات مرتبط