وزارت کشور افغانستان: اصطلاح "سرباز خیالی" به پلیس آسیب زده‌ است

سرباز حق نشر عکس Getty Images/SHAH MARAI
Image caption وزارت داخله افغانستان ۲۰ تیم را برای بررسی شمار واقعی سربازان پلیس به ولایت‌ها اعزام کرده است

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت کشور افغانستان اعلام ‌کرده که اصطلاح "سرباز خیالی" به نهادهای امنیتی و دفاعی افغانستان آسیب رسانده است.

به گفته او نهادهای که باید مورد احترام مردم افغانستان باشند، از استفاده این اصطلاح صدمه دیده‌اند.

او گفت که اکنون برای رفع این نگرانی ۲۰ تیم از مرکز به ولایت‌ها اعزام شده که موجودیت و شمار کارمندان پلیس ملی افغانستان را در سراسر کشور بررسی کنند.

به گفته آقای صدیقی تاکنون این هیات‌ها از عدم حضور نیروهای پلیس در صفوف آنان خبر نداده ولی کمبودی‌های وجود داشته که نیروهای پلیس در سال گذشته از این ناحیه با چالش مواجه شده بودند.

سخنگوی وزارت داخله مدعی شد که تاکنون مشخص شده اکثریت سربازان در صفوف نیروهای پلیس حضور دارند.

او گفت که در یک ماه گذشته ۸۰ سرباز پلیس ملی و محلی در افغانستان کشته شده‌اند.

آقای صدیقی افزود که عملیات نیروهای امنیتی افغانستان برای مهار نیروهای موسوم به گروه دولت اسلامی (داعش) در ولایت ننگرهار ادامه دارد؛ تا این گروه نتواند دامنه تهدیدهایش را به ولایت‌های دیگر افغانستان و سایر مناطق ولایت ننگرهار گسترش دهد.

حق نشر عکس Getty Images/SHAH MARAI
Image caption سیگار نیز قبلا گفته بود که تفاوت میان توانایی نیروهای امنیتی افغان و شمار واقعی آنها سوال برانگیزاست

آمریکا از آغاز سال ۲۰۰۲ تا حالا بیشتر از ۶۸ میلیارد دلار برای تقویت و تجهیز نیروهای امنیتی افغان هزینه کرده‌ است. آخرین آمارها، شمار نیروهای امنیتی افغانستان را نزدیک به ۳۲۰ هزار نشان می‌دهد.

ولی چندی قبل دفتر بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان ( SIGAR) از وزارت دفاع آمریکا خواست تا در مورد ده‌ها هزار "سرباز‌ خیالی" در جمع نیروهای امنیتی افغان که حقوق می‌گیرند، اطلاعات دهد.

جان ساپکو، سربازرس ویژه آمریکا در نامه‌ای که در ماه آگست/اوت به وزارت دفاع آمریکا ارسال کرد، نوشته بود:" تفاوت میان توانایی نیروهای امنیتی افغان و شمار واقعی آنها سوال برانگیزاست. آیا وزارت دفاع آمریکا تدابیر لازم را برای جلوگیری از ضایع شدن پول آمریکا که برای "سربازان خیالی" هزینه می شود، در دست دارد یا نه."

ارتش ملی افغانستان نیز برای مشخص شدن شمار واقعی نیروهای ارتش، انگشت‌نگاری این نیروها را آغاز کرده ‌است.

مطالب مرتبط