اداره امنیت ملی افغانستان: اعضای سه 'شبکه تروریستی' بازداشت شدند

حق نشر عکس NDS
Image caption اداره امنیت ملی تصاویر ویدئویی از اعترافات برخی از افراد بازداشتی منتشر کرده است

اداره امنیت ملی افغانستان از بازداشت اعضای "سه شبکه تروریستی" وابسته به گروه طالبان در ولایت جنوبی قندهار خبر داده است.

این اداره امروز یکشنبه (۳ دلو/بهمن) در اطلاعیه‌ای نوشته که اعضای این سه شبکه شامل ۱۶ نفر می‌شود که سه سردسته آن‌ها هم بازداشت شده‌اند.

براساس این اطلاعیه، این افراد در فعالیت‌های خرابکارانه، بمب‌گذاری، ترور ماموران دولتی و حملات تهاجمی بر پاسگاه‌های امنیتی دست داشته‌اند.

اداره امنیت از مناطق دند، ارغنداب، دامان و شاه‌ولی کوت قندهار به عنوان محل فعالیت این افراد نام برده است.

این اداره افزوده که ماموران امنیت ملی در این مناطق شناسایی و بازداشت کردند.

اداره امنیت ملی تصاویر ویدئویی دودقیقه‌ای از "اعترافات" این افراد هم منتشر کرده که شماری از آن‌ها ظاهراً از فعالیت‌های خود و ارتباط خود با شبکه‌هایی که در اطلاعیه این اداره نام برده شده، سخن می‌گویند.

گروه طالبان هنوز به پخش این خبر واکنش نشان نداده است.

قندهار یکی از پایگاه‌های اصلی گروه طالبان شمرده می‌شود. این گروه پس از شکست در پاییز ۱۳۸۰، همواره در تلاش بوده که نفوذ خود را در این ولایت حفظ کند.

نزدیک به دو هفته پیش انفجار مرگباری در مهمانخانه همایون عزیزی والی قندهار باعث مرگ پنج نفر، از جمله چند دیپلمات امارات متحده عربی و معاون آقای عزیزی شد.

اگرچه گروه طالبان مسئولیت این انفجار را به عهده نگرفته، اما مقام‌های دولتی گفته‌اند که این حمله در "آنسوی مرز" کشور سازماندهی شده بود که اشاره آن‌ها به پاکستان است.

مقام‌های دولتی معمولاً حملاتی را فکر می‌کنند در پشت مرزهای کشور سازمان‌دهی می‌شود، گروه‌های شورشی مانند طالبان و شبکه حقانی اجرا می‌کنند.

مقام‌های دولت پاکستان بارها این ادعا را تکذیب کرده و گروه طالبان هم نادرست دانسته‌اند.

مطالب مرتبط