واکنش‌های داخلی و خارجی به درگذشت رئیس شورای عالی صلح افغانستان

رئیس جمهوری افغانستان برای مراسم خاکسپاری پیر سید احمد گیلانی کمیسیونی را ایجاد کرد حق نشر عکس ARG
Image caption رئیس جمهوری افغانستان برای مراسم خاکسپاری پیر سید احمد گیلانی کمیسیونی را ایجاد کرد

مقامات داخلی و خارجی درپی درگذشت پیر سید احمد گیلانی، رئیس شورای عالی صلح افغانستان، واکنش نشان دادند.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در پیامی درگذشت پیر سید احمد گیلانی را به خانواده او تسلیت گفته و او را یک شخصیت "عرفانی" و "قابل قدر" خوانده است.

رئیس جمهوری افغانستان از تلاش‌های آقای گیلانی برای فراهم سازی صلح در افغانستان، به ویژه امضای توافقنامه صلح با حزب اسلامی به رهبری حکمتیار قدردانی کرد و درگذشت او را در وضعیت "حساس" افغانستان "ضایعه‌ای بزرگ" خواند.

+ پیر گیلانی، رئیس شورای عالی صلح افغانستان درگذشت

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان نیز ضمن ابراز تسلیت به خانواده آقای گیلانی و اعضای شورای عالی صلح افغانستان، از او به عنوان یکی از "چهره‌های شاخص مذهبی و سیاسی خیراندیش و صلح جوی افغانستان" یاد کرد.

در پیام رئیس اجرایی افغانستان آمده است که "مشی معتدل و افکار خیراندیشانه‌" آقای گیلانی سبب شد تا رهبران حکومت وحدت ملی و قشر سیاسی کشور به ایشان به‌عنوان رئیس شورای عالی صلح اعتماد کرده و این "مسئولیت خطیر و سرنوشت‌ساز را به عهده ایشان بگذارند".

محمد نواز شریف، نخست وزیر پاکستان نیز در پیامی درگذشت پیر سید احمد گیلانی را تسلیت گفته و تلاش‌های او را در مسیر صلح و ترویج آشتی موردستایش قرار داد.

در پیامی که از سوی دفتر نخست‌وزیری پاکستان منتشر شده آمده که "خدمات جناب پیر و تلاش فوق‌العاده‌ او برای آوردن صلح در افغانستان و ترویج آشتی همیشه به یاد می‌ماند."

براساس خبرنامه ارگ ریاست جمهوری، رئیس جمهوری افغانستان امروز (یکشنبه، ۳ دلو/بهمن) در نشستی که در آن شماری از شخصیت‌های سیاسی و جهادی نیز حضور داشتند، کمیسیونی برای برگزاری مراسم خاکسپاری آقای گیلانی به ریاست محمدکریم خلیلی، معاون شورای عالی صلح ایجاد کرد.

پیر سید احمد گیلانی شب گذشته در سن ۸۴ سالگی در بیمارستانی در کابل درگذشت.