مراسم تشییع جنازه رئیس شورای عالی صلح افغانستان در کابل برگزار شد

حق نشر عکس Arg
Image caption برای انتقال جنازه آقای گیلانی از ارگ، تشریفات خاص نظامی برگزار شد.

مراسم تشییع جنازه پیر سید احمد گیلانی، رئیس شورای عالی صلح افغانستان امروز دوشنبه چهارم دلو (بهمن) در ارگ ریاست جمهوری با حضور مقامات ارشد دولت و شخصیت‌های سیاسی افغانستان برگزار شد.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، در این مراسم ضمن توصیف از شخصیت آقای گیلانی، گفت امضای توافقنامه صلح با حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار در زمان ریاست آقای گیلانی در شورای عالی صلح به دست آمد.

آقای غنی در مورد شخصیت پیر گیلانی گفت: "بعد اول زندگی جناب پیر صاحب، طریقت بود و به‏حیث بزرگ طریقت قادریه، همیشه پیام اعتدال، هم‎بستگی امت اسلامی، پیام اتفاق و اتحاد و اوصاف که همه مردم را با هم بیآورد و همه دنیای اسلام را با هم مرتبط سازد، از عراق تا هندوستان و و آمریکا و غیره در این سلسله جمع شده بود."

نماز جنازه پیر گیلانی به امامت عبدرب الرسول سیاف، رهبر جهادی، برگزار شد.

آلبوم عکس مراسم تشییع جنازه پیر گیلانی

قرار است آقای گیلانی در ولسوالی سرخ‌رود ولایت ننگرهار، در آرامگاه خانوادگی‌اش دفن شود.

آقای گیلانی روز شنبه، دوم دلو (بهمن) پس از سه روز بستر در شفاخانه‌ای امان‌الله خان (شفاخانه اداره امنیت) در کابل درگذشت.

پیر گیلانی، از رهبران مهم جهادی افغانستان بود، "پیر" طریقت صوفیه قادریه در این کشور دانسته می‌شد و دارای نفوذ مذهبی در میان پیروانش بود.

آقای گیلانی در فوریه ۲۰۱۶ به عنوان رئیس شورای عالی صلح افغانستان معرفی شد و در این مدت گفت‌وگوهای صلح با طالبان پیشرفت قابل ملاحظه‌ای نداشت، اما این شورا توانست توافقنامه صلح را با حزب اسلامی حکمتیار، دیگر گروه شورشی مخالف دولت افغانستان امضا کند.

بیشتر بخوانید

+ واکنش‌های داخلی و خارجی به درگذشت رئیس شورای عالی صلح افغانستان

+ پیر گیلانی، رئیس شورای عالی صلح افغانستان درگذشت

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
درگذشت رئیس "میانه رو" شورای عالی صلح افغانستان در ۸۴ سالگی

+