رسانه‌های خصوصی غرب افغانستان خواستار حمایت مالی دولت شدند

Image caption خبرنگاران و مسئولان رسانه‌های هرات خواستار عفو جریمه‌های نقدی شماری ازرسانه‌ها شده‌اند

ده‌ها تن از مسئولان رسانه‌ها و خبرنگاران در غرب افغانستان خواستار حمایت مالی دولت از رسانه‌های محلی خصوصی شده‌اند.

آن‌ها درخواست خود را روز دوشنبه (۴ دلو/بهمن) در طوماری نوشتند که قرار است به اشرف غنی، رئیس جمهوری کشور ارائه شود.

دفتر نی - حامی رسانه‌های آزاد افغانستان هم‌زمان هشدار داده که اگر فشارهای مالیاتی بر رسانه‌های محلی هرات ادامه یابد، سال آینده فعالیت حدود ۱۵رسانه محلی متوقف خواهد شد.

مسئولان رسانه‌های محلی هرات از فشارهای مالیاتی به ستوه آمده‌اند و می‌گویند "کارد به استخوان رسیده است". آن‌ها امیدوارند که نوشتن نامه به رئیس جمهوری کارساز شود.

در درخواست‌نامه بلند این فعالان رسانه‌ای از رئیس جمهوری خواسته شده تا جریمه‌های مربوط به مالیات فریکانس ۱۵رادیو بخشیده شود، پول برق رسانه‌ها مانند پول برق شهری محاسبه شود و به رسانه‌های محلی زمین داده شود تا مجبور به پرداخت کرایه نباشند.

Image caption بخشی از نامه روزنامه نگاران هراتی عنوان اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان

حامد مومن، مسئول دفتر محلی نی حمایت در غرب افغانستان و میزبان همایش روز دوشنبه در هرات گفت: "هر رسانه ماهانه یکصد هزار افغانی پول برق می‌پردازد. پول کرایۀ تعمیر می‌پردازد."

او افزود: "هر رسانه سه بار مالیه می‌پردازد که عبارتند از مالیات ریاست اطلاعات و فرهنگ، مالیات آیسا است. مالیات مستوفیت یا وزارت مالیه (دارایی) است. از طرفی هم عاید مالی آن‌ها که از اعلانات می‌آید بسیار اندک است."

بخشی دیگر این نامه هشدارآمیز است. نامه‌ای که به صدای محمدرضا هاشمی، مسئول رادیو کلید هرات خوانده شد.

در بخشی از این نامه آمده که اگر وضعیت به همین صورت دوام کند، "دیگر قادر به ادامۀ وضعیت موجود نیستیم و فعالیت‌های رسانه‌ای‌مان را متوقف کرده و دروازه‌های رسانه‌های خود را مجبوریم مسدود کنیم."

این در حالی است که پیشتر این موضوع هم مطرح شده که حمایت مالی دولت از رسانه‌ها می‌تواند بر آزادی فعالیت‌های رسانه‌ها اثر منفی بر جای بگذارد.

در هرات حدود ۲۲ رادیو و ۱۸ تلویزیون نشرات محلی دارند. بسیاری از این رسانه‌ها تکیه‌گاه مالی مطمئن ندارند و بیشتر بر درآمدی که از پخش آگهی تجاری به دست می‌آید تکیه می‌کنند.

موضوعات مرتبط