نتیجه یک نظرسنجی: اوضاع افغانستان در مسیر درستی قرار ندارد

Image caption این نظرسنجی در یازده ولایت افغانستان براساس مصاحبه با سه هزار و هفتصد نفر انجام شده

یک دانشگاه خصوصی و یک روزنامه غیردولتی در کابل در گزارشی براساس نظرسنجی نوشته‌اند که اوضاع این کشور در مسیر درستی قرار ندارد.

دانشگاه خورشید و روزنامه هشت صبح این نظرسنجی را که هدف اصلی آن "ارزیابی عملکرد حکومت از دیدگاه مردم" عنوان شده، روز دوشنبه (۵ دلو/بهمن) در کابل منتشر کردند.

بیش از ۴۷ درصد از پاسخ‌دهندگان این نظرسنجی گفته‌اند که کشور در مسیر درستی حرکت نمی‌کند. تنها ۲۸ درصد دیگر گفته‌اند که کشور در مسیر درستی قرار دارد. بقیه مصاحبه‌شوندگان پاسخ و نظری نداشته‌اند.

در این گزارش فساد به عنوان مشکل اصلی مطرح شده که باعث این وضعیت شده است و ۴۵ درصد مصاحبه‌شوندگان نسبت به اصلاحات در نظام قضایی خوش‌بینی ندارند و ۲۹ درصد نظر مثبت دارند.

ناامنی مشکل دیگری است که شرکت‌کنندگان این نظرسنجی به آن اشاره کرده‌اند. ۶۰ درصد آن‌ها گروه طالبان را "گروه تروریستی" و ۲۹ درصد این گروه را عامل نابودی کشور دانسته‌اند.

با وجود این، ۴۲ درصد از پاسخ‌دهندگان این نظرسنجی از مذاکره با این گروه حمایت کرده و ۴۰ درصد دیگر پاسخ منفی داده‌اند. به صورت کلی، ۵۶ درصد مصاحبه‌کنندگان تاکید کرده‌اند که اگر با طالبان مذاکره می‌شود، این گروه باید قانون اساسی را بپذیرد.

Image caption شرکت کنندگان گروه طالبان عامل اصلی ناامنی و نابودی کشور دانسته اند

گزارش روزنامه هشت صبح و دانشگاه خورشید حاکی از آن است که بیش از ۷۴ درصد شرکت‌کنندگان این نظرسنجی از کارکردهای نیروهای امنیتی راضی هستند، ۱۷ درصد دیگر ناراضی و بقیه در این مورد نظر ندارند.

به صورت مشخص اکثریت بزرگی از این مصاحبه‌شوندگان (۸۵ درصد) نسبت به ارتش اعتماد دارند، ولی نسبت به پلیس تعداد کم‌تری (۷۳.۵ درصد) اعتماد دارند.

در نظرسنجی با سه هزار و ۷۱۷ نفر در ۱۱ ولایت از ۳۴ ولایت کشور مصاحبه شده است. مصاحبه‌شوندگان شامل ۶۱ درصد مرد و ۳۸ درصد زن بوده و یک درصد آن‌ها جنسیت خود را نگفته‌اند.

براساس این گزارش، ۳۹ درصد شرکت‌کنندگان این نظرسنجی دارای مدرک لیسانس، ۳۶ درصد دیپلم، ۵ درصد فوق لیسانس و دکترا و ۱۸ درصد دیگر بیسواد بوده‌اند. ۲ درصد دیگر تحصیلات خود را مشخص نکرده‌اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption شمار بزرگی از مصاحبه شوندگان به نیروهای ارتش اعتماد دارند

مصاحبه‌شوندگان در دو ولایت جنوبی (قندهار و غزنی)، چهار ولایت مرکزی (کابل، کاپیسا، بامیان و پروان)، یک ولایت شرقی (ننگرهار)، یک ولایت غربی (هرات) و سه ولایت شمالی (بغلان، بلخ و بدخشان) زندگی می‌کنند.

اگرچه میزان اعتبار این نظرسنجی هنوز مشخص نیست، ولی نظرسنجی‌هایی که سایر نهادهای فعال در عرصه سنجش افکار عمومی در افغانستان فعالیت می‌کنند، گزارش‌های نسبتاً مشابهی ارائه کرده‌اند.

پیش از این در ۱۷ قوس/آذر بنیاد آسیا در گزارشی نوشت که میزان اعتماد مردم افغانستان نسبت به این که کشور در مسیر درستی هست یا نه، به پایین‌ترین سطح خود از ۲۰۰۴ رسیده است.

براساس گزارش بنیاد آسیا تنها ۲۹.۳ درصد مردم فکر می‌کنند که کشورشان در مسیر درستی حرکت می‌کند و دلایل اصلی آن ناامنی، بیکاری و در مرحله بعدی فساد، وضعیت بد اقتصادی کشور و ناکارآمدی حکومت است.

موضوعات مرتبط