شفافیت بین‌المللی: فساد در افغانستان کاهش یافته اما هنوز شرایط نامطلوب است

طی پنچ سال گذشته، افغانستان از روندی شامل بهبود شرایط برخوردار بوده اما این روند به کندی پیش رفته و این کشور همچنان در میان فاسدترین کشورهای جهان قرار دارد حق نشر عکس CPI
Image caption سازمان شفافیت بین‌المللی: طی پنچ سال گذشته، افغانستان از روندی شامل بهبود شرایط برخوردار بوده اما این روند به کندی پیش رفته و این کشور همچنان در میان فاسدترین کشورهای جهان قرار دارد

سازمان شفافیت بین‌المللی در گزارش سالانه‌ای خود اعلام کرده که میزان فساد دولتی در افغانستان کاهش یافته است اما این کشور از نظر سلامت اداری و اقتصادی، همچنان امتیاز و موقعیتی نامطلوب دارد.

گزارش سالانه سازمان شفافیت بین‌الملل در مورد فساد اداری و اقتصادی در کشورهای مختلف در سال ٢٠١۶ که امروز (چهارشنبه، ۶ دلو/بهمن) منتشر شده است، کشورهای مختلف را در ١٧٦ رده طبقه‌بندی کرده است. افغانستان با کسب ۱۵ امتیاز در سال ۲۰۱۶ در رتبه ١٦٩ قرار گرفته است.

در گزارش این سازمان آمده است که افغانستان با کسب ۱۵ امتیاز در ده رتبه بدترین کشورهای جهان قرار گرفته و سومالی با کسب ۱۰ امتیاز فاسدترین کشور جهان شمرده می‌شود.

در سال ۲۰۱۵، افغانستان در رده ۱۶۶ در میان ١٦٨ رده قرار داشت و در سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۲ به ترتیب ۱۲و ۸ و ۸ امتیاز به دست آورده بود.

در تدوین فهرست کشورها از لحاظ فساد اداری و اقتصادی، سازمان شفافیت بین‌الملل به هر کشور نمره‌ای را هم اختصاص می‌دهد که از نمره ١٠٠ (به طور کلی فاقد فساد) تا صفر (کاملا فاسد) تغییر می‌کند.

بیشتر بخوانید

+ دیدبان شفافیت افغانستان- فساد در نهادهای امنیتی 'خطر اصلی' است

+ بازرس سیگار: مبارزه با فساد را باید در کنار نبرد با طالبان و داعش پیش برد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
فساد اداری بزرگترین مشکل افغانستان

پیشتر رئیس جمهوری افغانستان گفته بود که حکومت وحدت ملی تصمیم جدی برای مبارزه با فساد در این کشور دارد و به همین دلیل او شمار نیروهای ویژه مبارزه با جرایم را دو برابر خواهد کرد.

اما "دیدبان شفافیت افغانستان"، یک نهاد غیردولتی که از فساد در نهادهای دولتی نظارت می‌کند، در گزارش اخیر خود نوشته که نهادهای که برای مبارزه با فساد در افغانستان کار می‌کنند، مستقل نبوده و مداخله سیاسی در کارشان سبب شده که یک تعداد از پرونده‌های بزرگ فساد پوشیده بماند و در عوض تعدادی از موارد کوچک فساد به شکل نمایشی برجسته و اعلام شود.

همچنین یافته‌های تازه‌ترین نظرسنجی که روزنامه هشت صبح و دانشگاه خورشید در ۱۱ ولایت انجام داده اند، نشان می‌د‌هد که فساد اداری بزرگترین مشکل مردم افغانستان در این نظرسنجی بوده است.

هدف شفافیت بین‌الملل مبارزه با فساد در تشکیلات دولتی و همچنین موسسات عمده خصوصی است و موضوعاتی مانند رشوه‌خواری، قانون شکنی و موارد دیگر سوء‌استفاده از قدرت را در رده‌های مختلف دولتی و اقتصادی زیر نظر دارد.