اداره 'سیستم مدیریت قضایی' به دادگاه عالی افغانستان واگذار می‌شود

دادگاه عالی افغانستان حق نشر عکس Supremecourt.gov.af
Image caption گفته می شود که این سیستم مدیریت قضایی نهادهای قضایی و عدلی افغانستان را در برنامه‌ریزی راهبردی نیز کمک می‌کند

سفارت آمریکا در افغانستان از تفاهم مقامات قضایی این کشور که براساس آن اداره "سیستم مدیریت قضایی" ظرف چند سال و به تدریج از کنترل مقامات آمریکایی خارج و به دادگاه عالی افغانستان انتقال پیدا می‌کند، استقبال کرده‌ است.

مقامات نهادهای عدلی و انجمن مستقل وکلای مدافع افغانستان روز (پنجشنبه، ۷ دلو/بهمن) یادداشت تفاهمی را برای انتقال سیستم مدیریت قضایی کشور از آمریکا به دادگاه عالی افغانستان، امضا کردند.

هوگولارنس، کاردار/شارژدافر ویژه سفارت آمریکا در کابل در بیانیه‌ای در این خصوص گفته است که این سیستم مدیریت قضایی "نمونه بارزی" از تلاش‌های مشترک دولت آمریکا و دولت افغانستان برای تقویت حاکمیت قانون و پرورش جوابگویی و شفافیت است.

سیستم مدیریت قضایی هر پرونده جداگانه جزایی را در تمام مراحل سیستم عدلی جزایی افغانستان ثبت و تعقیب و پیگیری آنها را عملی می‌کند.

حق نشر عکس US Embassy Kabul

این سیستم مدیریت قضایی که در سال ۲۰۰۸ از سوی دولت آمریکا راه‌اندازی شد، دارای بیش از ۵۰۰ دفتر در ۳۳ ولایت است و تاکنون اسناد و سوابق بیش از ۲۶۰ هزار پرونده جداگانه را ثبت و قابل ردیابی و پیگیری قرار داده است.

کاردار ویژه سفارت آمریکا با اشاره به فایده‌های این سیستم گفت در نتیجه تطبیق این سیستم مدیریت قضایی، "هزاران زندانی" که پس از تکمیل دوره محکومیت هنوز در بازداشت بسر می‌بردند، رها شدند و در ضمن، این سیستم فرصتی را فراهم ساخته است تا قربانیان و خانواده‌های آنها از وضعیت آنها طی مراحل پرونده‌های جزایی آگاهی پیدا کنند.

او همچنین استفاده از این سیستم را برای وکلای مدافع با هدف دفاع از حقوق موکلین خود مفید خواند.

دادگاه عالی افغانستان با انتشار بیانیه‌ای گفته دولت آمریکا که تمویل‌کننده و اداره‌کننده این سیستم می‌باشد، تصمیم گرفته که تا ظرف پنچ سال آینده اداره کامل این سیستم قضایی را به دادگاه عالی این کشور انتقال دهد.

موضوعات مرتبط