صندوق بین‌المللی پول: به پناهجویان برگشته به افغانستان کمک کنید

مهاجرین حق نشر عکس AFP
Image caption در یک سال گذشته بیش از یک میلیون افغان از کشورهای همسایه و برخی کشورهای اروپایی به افغانستان برگشته‌اند

صندوق بین‌المللی پول از جامعه جهانی خواسته که در شرایط دشوار موجود، دولت افغانستان را در رسیدگی به وضعیت بی‌جاشدگان و مهاجران برگشته به این کشور کمک کند.

این سازمان در یک گزارش تازه گفته که افغانستان اخیرا شاهد افزایش موجی از بازگشت مهاجران از پاکستان، ایران و کشورهای اروپایی بوده و این وضعیت دولت افغانستان را برای کمک به بازگشت کنندگان با مشکل روبرو می‌کند.

صندوق بین‌المللی پول گفته هرچند دولت افغانستان مشغول تقویت هماهنگی داخلی و برنامه‌ریزی استراتژیک برای رسیدگی به مشکلات بازگشت کنندگان است، اما نیاز است که جامعه جهانی نیز برای تامین کمک‌های بشری و جلوگیری از یک بحران اقدام کند.

حفیظ احمد میاخیل، مشاور وزارت مهاجرین افغانستان، نیز به بی‌بی‌سی گفت اگر جامعه جهانی به فراخوان کمک به بازگشت کنندگان و بی‌جاشدگان پاسخ ندهد، بیم آن می‌رود که در سال ۲۰۱۷ افغانستان با یک بحران انسانی دیگر روبرو شود.

بر اساس آمارهای رسمی، در سال گذشته میلادی بیش از یک میلیون مهاجر افغان عمدتا از پاکستان و ایران به کشورشان بازگشته‌اند و بیش از ده هزار پناهجو نیز از کشورهای اروپایی به افغانستان آمده‌اند. تعداد کسانی که در یک سال گذشته به دلیل ادامه جنگ و ناامنی در این کشور بی‌جا شده اند، نیز به حدود شش صد هزار نفر می‌رسد.

صندوق بین‌المللی پول می‌گوید در حالی که افغانستان با چالش‌های فقر و بیکاری دست و پنجه نرم می‌کند، افزایش شمار مهاجران بازگشت کننده، وضعیت اقتصادی در این کشور را با چالش روبرو خواهد کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption شماری از مهاجرین افغان می‌گویند پس از گذشت ماه ها هنوز در انتظار کمک هستند

با این حال، وزارت امور مهاجرین می‌گوید که برای رسیدگی به وضعیت بی‌جاشدگان و بازگشت کنندگان تلاش‌هایی صورت گرفته است.

آقای میاخیل به فراخوان دولت افغانستان و سازمان ملل متحد برای جمع آوری کمک ۵۵۰ میلیون دلاری اشاره می‌کند.

مقامات افغان گفته‌اند که این کمک برای رسیدگی به بیش از ۹ میلیون اتباع این کشور؛ عمدتا آوارگان داخلی و مهاجرین بازگشت کننده استفاده خواهد شد که به کمک فوری نیاز دارند.

با وجود این همه، هنوز هم برخی خانواده‌های مهاجران که به افغانستان بازگشته اند، می‌گویند پس از گذشت ماه ها هنوز هم منتظر کمک هستند.

سال گذشته نهادهای بشردوستانه برای افغانستان ۳۳۹ میلیون دلار کمک درخواست کرده بودند که کمک‌کننده‌های بین‌المللی تنها ۱۹۷ میلیون دلار آن را فراهم کردند.

فراخوان کمک به نیازمندان در افغانستان در حالی مطرح می‌شود که پیشتر هماهنگ‌کننده کمک‌های بشری سازمان ملل متحد در افغانستان، سال ۲۰۱۷ میلادی را برای این کشور پرچالش و استثنایی خواند و گفته بود که به جز سوریه، هیچ کشوری مثل افغانستان با موج مهاجران عودت‌کننده به کشورشان رو‌به‌رو نیست.

مطالب مرتبط