بارش برف و باران جان ۲۱ نفر را در افغانستان گرفت

برف حق نشر عکس Getty Images/SHAH MARAI
Image caption زمستان‌های افغانستان سرد و طاقت فرسا است

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث اعلام کرده که برف باری و باران‌های شدید در ۱۵ ولایت افغانستان جان ۲۱ تن را گرفته،۱۶ زخمی بجا گذاشته و ۲۱ منزل را کاملا تخریب کرده‌ است.

براساس خبرنامه این نهاد که امروز(شنبه ۹ دلو/بهمن) به رسانه‌ها ارسال شده این حادثه در ولایت‌های قندهار، غزنی، پکتیا، غور، زابل، بغلان، ننگرهار، کنر، کاپیسا، نورستان، پروان، هرات، لغمان، بامیان و پنجشیر اتفاق افتاده است.

در این حوادث ۵۹ منزل مسکونی نیز خسارت دیده‌اند.

افغانستان کشور محاط به خشکی است که میزان بروز حوادث طبیعی همانند زلزله، رانش زمین، برف‌کوچ(بهمن)، طوفان، سیل در کنار زمستان‌های سرد و طاقت فرسا و خشکسالی در آن بسیار بالا است.

آمارهای تقریبی نشان می‌دهد که از سال ۱۹۷۰ تا سال ۲۰۱۲، حدود ۹ الی ۲۰ هزار نفر در اثر زلزله در این کشور کشته شده‌اند، جاری شدن سیل نیز ۳۹۶ الی ۵۹۷ میلیون دلار به این کشور خسارت رسانده و خشکسالی به ۶ الی ۹ میلیون نفر در این سالها آسیب‌های جانی و اقتصادی وارد کرده‌است.

افغانستان دوازدهمین کشور زلزله‌خیز جهان است. در خشک‌سالی مقام ۲۲ جهان را دارد. جایگاه بیست و چهارمین کشور سیل‌خیز جهان را از آن خود کرده و از نظر رانش زمین نیز در جهان سی‌ام است. افغانستان هشتاد و دومین کشور طوفان‌خیز جهان است.

مطالب مرتبط