سیگار: درباره پولهای که از طریق فساد دربانک‌ها سرمایه گذاری شده تحقیق می‌کنیم

سیگار حق نشر عکس ARG
Image caption گزارشهای آقای ساپکو درباره فساد اداری بارها باعث خشم مقام‌های افغان شده‌است

جان ساپکو، رئیس دفتر بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان، سیگار (SIGAR) اعلام کرده که براساس تقاضای قبلی حکومت افغانستان درباره پول‎های‎که از طریق فساد در این کشور در بانک‎ها سرمایه‏گذاری شده، تحقیق کرده و به پیشرفت‎های خوبی دست یافته‌ است.

براساس خبرنامه امروز (سه‌شنبه ۱۲ دلو/ بهمن) ارگ ریاست جمهوری افغانستان، آقای ساپکو در دیدار با اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، به او درباره این پول‌ها گزارش داده ‌است.

او در این دیدار گفته که باید دولت افغانستان اقدام‌های بیشتر برای مبارزه با فساد انجام دهد و روند آوردن اصلاحات در بخش‎های مختلف ادامه یابد.

او همچنین گفته است: "ما از هرنوع تلاش و اقدام حکومت افغانستان درخصوص مبارزه با فساد اداری حمایت می‎کنیم."

آقای ساپکو در این دیدار از "آغاز به کار موفقانه مرکز عدلی و قضایی افغانستان" و نیز از اقدام‌های جدی حکومت افغانستان در راستای مبارزه با فساد تقدیر کرده ‌است.

بیشتر بخوانید:

+ کمک آمریکا به افغانستان بیش از کمک به بازسازی اروپای بعد از جنگ بوده

+ بازرس سیگار: مبارزه با فساد را باید در کنار نبرد با طالبان و داعش پیش برد

رئیس‎ جمهوری افغانستان نیز از آقای ساپکو به‎ خاطر ارائه گزارشش و همچنین مصرف مؤثر منابع سیگار بر روی موضوعات مربوط به فساد اداری در افغانستان تشکر کرده ‌است.

آقای غنی در این دیدار گفته که مردم افغانستان خواهان یک حکومت کارا، مؤثر و پاک هستند. تمام تلاش حکومت این است که خواست مردم خود را برآورده سازد.

رئیس‌جمهوری افغانستان فساد را یکی از عوامل بی‌ثباتی افغانستان دانسته و بر مبارزه جدی با آن تاکید کرده ‌است.

چند سال قبل سیگار اعلام کرده بود که بودجه‌ای که آمریکا از سال ۲۰۰۲ تا ۳۰ ژانویه سال ۲۰۱۳ به افغانستان کمک کرده حدود یکصد و چهار میلیارد دلار بوده که بیش از بودجه طرح مارشال برای بازسازی ۱۶ کشور اروپای غربی بعد از جنگ جهانی دوم است.

مطالب مرتبط