معترضان در غرب افغانستان خواستار برکناری والی فراه شدند

حق نشر عکس .
Image caption آقای ننگ دو سال پیش در پی برکناری مقام‌های ارشد وقت فراه به اتهام دست داشتن در فساد، به عنوان والی فراه تعیین شد

شماری از اهالی فراه، در غرب افغانستان با راه‌اندازی تظاهراتی، خواستار برکناری آصف ننگ، والی این ولایت شدند.

این معترضان روز سه‌شنبه (۱۱ دلو/بهمن) با راهپیمایی در شهر فراه، مرکز ولایت فراه، از دولت خواستند که آقای ننگ را برکنار کند.

آن‌ها والی فراه را متهم به دست داشتن در فساد، نفاق‌فگنی میان اقوام و عدم توجه کافی به فساد در برخی از نهادهای دولتی کردند.

معترضان دو هفته پیش نیز آصف ننگ را متهم به دست داشتن در فساد اداری کردند که به دنبال آن هیئتی از جانب مجلس سنا برای بررسی این ادعا به ولایت فراه سفر کرد.

اعضای این هیئت در نشست خبری در شهر هرات به خبرنگاران گفتند که معترضان مدرکی برای اثبات ادعای مطرح شده ارائه نکردند.

مقام‌های محلی در فراه نیز ادعای معترضان را تکذیب کرده و گفته‌اند که آن‌ها انگیزه‌های دیگری در عقب این ادعا دارند، اما توضیح بیشتری در این مورد ارائه نکرده‌اند.

جمیله امینی، رئیس شورای ولایتی فراه به بی‌بی‌سی گفته است که وضعیت امنیتی فراه شکننده است و در چنین حالتی راه‌اندازی تظاهرات درست نیست.

حق نشر عکس .
Image caption معترضان با خواندن قطعنامه‌ای خواستار برکناری آصف ننگ، والی فراه شدند

خانم امینی گفت معترضان از پانزده روز پیش که اقدام به تظاهرات کردند، نتوانستند مدرکی دال بر دست داشتن آقای ننگ در فساد اداری ارائه کنند، ولی آن‌ها خواستار برکناری او شده‌اند.

آقای ننگ اوائل حوت/اسفند ۱۳۹۳ به دنبال برکناری شش مقام ارشد ولایت فراه، از جمله سرپرست، فرمانده پلیس و چند مقام دیگر این ولایت به اتهام فساد، به عنوان والی فراه تعیین شد.

ولایت فراهم یکی از ناآرام‌ترین ولایت‌های غربی افغانستان است. گروه طالبان در شماری از مناطق این ولایت نفوذ و حضور دارند. در مواردی اعضای این گروه تا نزدیک شهر فراه پیش‌روی کرده‌اند.

موضوعات مرتبط