'استخراج غیرقانونی معادن باعث طولانی شدن جنگ در افغانستان می‌شود'

حق نشر عکس .
Image caption مسئولان شبکه مبارزه با فساد اداری هشدار داده‌اند که عدم کنترل دولت بر این معادن بر وضعیت امنیتی و حکومت‌داری در کشور تاثیر منفی و نگران‌کننده‌ای دارد.

یک نهاد غیردولتی در افغانستان در گزارشی نوشته که استخراج غیرقانونی معادن در شرق این کشور، باعث تقویت گروه‌های شورشی و تبهکار شده است.

'شبکه مبارزه با فساد اداری در افغانستان ' روز چهارشنبه (۱۳ دلو/بهمن) این گزارش را منتشر کرد که در آن آمده گروه‌های شورشی و دسته‌های تبهکار از این طریق صدها میلیون دلار به جیب می‌زنند.

براساس این گزارش، سنگ سفید در ولایت شرقی ننگرهار هدف اصلی این گروه‌ها به کمک باندهای تبهکار است. در گزارش آمده که روزانه حدود ۵۰۰ کامیون از این سنگ از طریق مرزهای تحت کنترل دولت به خارج از کشور قاچاق می‌شود و حتی به اروپا می‌رسد.

کارشناسان می‌گویند این سنگ قیمتی مورد استفاده گسترده‌ای دارد و از جمله در صنایع کاغذسازی، سرامیک‌سازی، تولید کابل برق، تولید پوشاک، پلاستیک‌سازی، لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده می‌شود.

مسئولان شبکه مبارزه با فساد اداری از دولت انتقاد کرده که با وجود ممنوع کردن استخراج معادن، مجوز استخراج سنگ سفید را صادر کرده که براساس آن حدود ۷۵۰ هزار تن از آن استخراج شده است.

سمیرالله پوپل، معاون رئیس شبکه مبارزه با فساد از حکومت وحدت ملی افغانستان انتقاد کرد که نظارت جدی بر استخراج این سنگ ندارد و حتی نسبت به استخراج و قاچاق آن "بی‌تفاوت" است.

نویسندگان گزارش مدعی هستند که گروه‌های شورشی و افراد قدرت‌مند در سال ۲۰۱۶ تنها در منطقه خوگیانی ولایت ننگرهار از درک قاچاق این سنگ، ۴۶ میلیون دلار سود داشته‌اند.

بیشتر بخوانید:

+ آیا دولت جدید افغانستان می‌تواند درآمد از استخراج معادن را افزایش دهد؟

+ صدا غارت معادن افغانستان؛ گفتگو با نویسنده گزارش گلوبل ویتنس

+ وزیر معدن افغانستان- معادن افغانستان می‌تواند یکی از منابع مالی داعش باشد

+ ویدیو معادن بدخشان افغانستان؛ منبع درآمد میلیون دلاری برای شورشیان؟

مسئولان شبکه مبارزه با فساد اداری هشدار داده‌اند که عدم کنترل دولت براین معادن بر وضعیت امنیتی و حکومت‌داری در این کشور تاثیر منفی و نگران‌کننده‌ای دارد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption براساس یافته‌های این گزارش دولت هنوز تسلط کامل بر روند استخراج معادن افغانستان ندارد

به گفته آن‌ها، ادامه استخراج این معادن نه تنها باعث تقویت گروه طالبان و گروه دولت اسلامی موسوم به داعش می‌شود، بلکه حاکمیت قانون را نیز تضعیف و جنگ را در کشور طولانی‌تر می‌کند.

براساس این گزارش علاوه بر این دو گروه شورشی، در استخراج این معادن شماری از مقام‌های محلی دولت، برخی اعضای پارلمان، افراد قدرت‌مند محلی نیز دست دارند.

ذبیح‌الله سروری، سخنگوی وزارت معادن افغانستان، در واکنش به انتشار این گزارش به بی‌بی‌سی گفته که نمی‌تواند درباره این گزارش اظهار نظر کند، چرا که نمی‌داند‌ اطلاعات این گزارش چگونه گردآوری شده و نویسندگان آن چه مدارکی در دست داشته‌اند.

ولی یکی از وزیران پیشین معادن افغانستان پیش از این گفته بود که معادن و منابع طبیعی در ده هزار منطقه افغانستان به صورت غیرقانونی استخراج می‌شود.