قرارداد ساخت بخشی از 'دهلیز شرق - غرب' افغانستان امضا شد

تصویری از ارگ ریاست جمهوری افغانستان حق نشر عکس ARG
Image caption بر اساس قراردادی که امروز امضا شد، بخشی از این جاده از مرکز هرات تا ولسوالی چشت این ولایت اسفالت می‌شود

قرارداد ساخت بخشی از جاده جدید کابل - هرات موسوم به "دهلیز شرق - غرب" امروز چهارشنبه (۱۳ دلو/بهمن) میان اکلیل حکیمی، وزیر مالیه/دارایی افغانستان و سفیر ایتالیا در حضور اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، در کابل امضا شد.

"دهلیز شرق - غرب ' افغانستان پس از شاهراه حلقوی این کشور که شهرهای اصلی افغانستان را به یکدیگر متصل می کند، از مهمترین جاده‌های افغانستان به شمار می‌رود.

براساس قراردادی که امروز (چهارشنبه ۱ فوریه/۱۳ دلو) امضا شد، بخشی از این جاده از مرکز هرات تا ولسوالی چشت این ولایت آسفالت می‌شود.

محمد قاضی‌زاده، گزارشگر بی‌بی‌سی در هرات، می‌گوید که به نظر می‌رسد سرانجام آرزوی دیرینۀ ساکنان مناطقی که در امتداد دهلیز شرق - غرب افغانستان زندگی می‌کنند، جامه عمل می‌پوشد.

دولت ایتالیا هزینه اسفالت بخشی از این جاده مهم و طولانی را از مرکز هرات تا ولسوالی چشت می‌پردازد.

چشت در ۱۷۰ کیلومتری شرق هرات موقعیت دارد.

محمود بلیغ، وزیر فواید عامۀ افغانستان، گفت کار ارزیابی اساسی این پروژه شروع شده است.

آقای بلیغ گفت: "کار سروی این پروژه هم اکنون آغاز شده و (براساس) آخرین معلوماتی که گرفتم، بیشتر از ۱۵ کیلومتر سروی (بررسی) اساسی‌اش تکمیل شده و طبق برنامه، ما متعهد هستیم که این سرک (جاده) را در ۵ بخش [بسازیم] یعنی سی سی کیلومتر که مراحل دیزاین (طراحی) و سروی‌اش تکمیل شد. به اعلان تدارکاتی بسپاریم که بتوانیم کار ساختمان‌اش را در سال پیش رو عملاً شروع کنیم"

Image caption براساس قراردادی که امروز امضا شد، بخشی از این جاده از مرکز هرات تا ولسوالی چشت این ولایت اسفالت می‌شود.

به گفتۀ آقای بلیغ، ایتالیا تمویل مالی جاده میدان شهر تا بامیان را هم به عهده گرفته است. روبرتو کانتون، سفیر ایتالیا در افغانستان، هم در این مراسم گفت خوشحال است که کشورش با این پروژه که به گفته او ۹۲ میلیون یورو هزینه می‌برد، گامی در پیشرفت افغانستان برمی‌دارد.

جاده موسوم به "دهلیز شرق - غرب" افغانستان مجموعا ۷۲۰ کیلومتر طول دارد و دولت افغانستان می‌گوید که تکمیل این جاده از اولویت‌های اصلی آن است.

این جاده کابل پایتخت را از راه میدان‌شهر، بامیان، دایکندی و غور به شهر هرات در غرب افغانستان وصل می‌کند.

آسفالت شدن این جاده یکی از خواسته‌های اصلی مردم هرات و ساکنان مناطق مرکزی افغانستان بوده است.

موضوعات مرتبط