'وزارت مخابرات افغانستان در مبارزه با فساد ناکام بوده است'

Image caption کمیته مستقل مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد اداری اخیراً از کارکردهای چند وزارتخانه، از جمله وزارت مخابرات و وزارت صحت (بهداشت) بازرسی کرد

کمیته مستقل مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد اداری افغانستان اعلام کرده که وزارت مخابرات در اجرای برنامه مبارزه با فساد "ناکام" بوده است.

فائز سهاک، مسئول تفتیش این کمیته روز پنجشنبه (۱۴ دلو/بهمن) به خبرنگاران گفت که این کمیته دریافته که وزارت مخابرات نتوانسته سیستمی برای شفاف‌سازی جمع‌آوری مالیات مکالمات تلفنی ایجاد کند.

آقای سهاک افزود که تأمین شفافیت و افزایش مالیات در عرصه مخابرات، یکی از اولویت‌های برنامه مبارزه با فساد وزارت مخابرات بوده که شامل شفاف‌سازی در جمع‌آوری مالیات ده درصدی مکالمات تلفنی نیز می‌شده است.

وزارت مخابرات اوائل زمستان جاری (پایان سال مالی کشور) اعلام کرد که در سال مالی ۱۳۹۴-۱۳۹۵ درآمد این وزارت ۱۷ درصد افزایش داشته که شامل ۱۳.۷ میلیارد افغانی (حدود ۲۰۰ میلیون دلار) می شود که ۴.۲ میلیارد آن ناشی از مدرک مالیات ده درصدی مکالمات تلفنی بوده است.

Image caption کاربران تلفن‌های همراه از سال گذشته ده درصد مالیات می‌پردازند

آقای سهاک به بی‌بی‌سی گفت: "در وزارت مخابرات هیچ سیستمی وجود ندارد که بداند چه مقدار پولی از مصرف کردیت کارت (کارت اعتباری) تلفن‌های موبایل گرفته می‌شود. شرکت‌های خصوصی [مخابراتی] ماهانه گزارش‌های کتبی می‌فرستند و این گزارش‌ها توسط اداره مالی وزارت مخابرات تایید می‌شود و خلاص."

او افزود: "فعلا ما می‌دانیم که تقریبا پنج میلیارد افغانی در حساب بانکی حکومت در بانک [مرکزی] افغانستان وجود دارد، اما حکومت به خاطر نداشتن سیستمی درست نمی‌داند که آیا پنج میلیارد افغانی که وجود دارد، واقعی است یا بیشتر از آن [پول] گرفته شده ولی در حساب حکومت جمع نشده است."

سید احمدشاه سادات، سرپرست وزارت مخابرات در واکنش به گزارش تازه کمیته نظارت از فساد اداری به بی‌بی‌سی گفت سیستمی که قرار بود شفافیت را در این وزارت فراهم کند، مورد استفاده قرار نگرفته و این قضیه برای بررسی به دادگاه فرستاده شده است.

به گفته او، مسئولیت عدم فعال‌سازی این سیستم به دوش عبدالرزاق وحیدی، وزیر مخابرات و تکنالوژی بوده و از همین رو، وظیفه او در جربان بررسی دادگاه به حالت تعلیق در آمده است.

کمیته مستقل مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد اداری متشکل از شش عضو است که سه عضو آن را دولت افغانستان و سه عضو دیگر آن را دفتر هیئت کمک سازمان ملل در افغانستان (یوناما) به نمایندگی از جامعه جهانی معرفی کرده‌اند.

هدف از تشکیل این کمیته نظارت از برنامه های مبارزه با فساد در نهادهای دولتی است، اما آگاهان به این باورند که چنین نهادها، هرچند تعداد آن‌‍ها زیاد است، در امر مبارزه با فساد چندان اثرگذار نبوده است.