ریزش برف، شماری از راه‌های مواصلاتی در افغانستان را مسدود کرد

برف
Image caption ریزش برف شماری از راه های مواصلاتی در افغانستان را مسدود کرده است

ریزش برف سنگین، سبب مسدود شدن راه‌های مواصلاتی در بخش‌هایی از افغانستان شده است.

مقام‌های محلی در ولایت پروان گفته‌اند تونل سالنگ مهم‌ترین راه ارتباطی کابل به ولایت‌های شمالی افغانستان اکنون مسدود است.

ژنرال محمد رجب، مسئول حفظ و مراقبت منطقه سالنگ، روز جمعه، ۱۵ دلو (بهمن)، در صفحه فیسبوکش نوشته است که ریزش برف در سالنگ جنوبی و طوفان شدید در سالنگ شمالی جریان دارد.

به گفته وی، پیشبینی می‌شود که این وضعیت "خطرناک" برای چند روز دوام داشته باشد بنابراین مسافرین نباید تا بهبود وضعیت از این مسیر رفت و آمد کنند.

تونل سالنگ با نزدیک به ٣ کیلومتر طول، در ارتفاع ٣٩٥٠ متری از سطح دریا و در قسمت مرکزی رشته‌ کوه‌های هندوکش قرار گرفته است.

عبدالرحمان احمدی، سخنگوی والی بامیان نیز می‌گوید که ریزش برف تمام راه‌های مواصلاتی ولسوالی‌های بامیان را به مرکز آن مسدود ساخته است.

به گفته وی، روز گذشته برف‌کوچ در ولسوالی یکاولنگ این ولایت جان دو نفر را گرفته و یک نفر هنوز ناپدید است.

آقای احمدی افزود که مسیر بامیان - کابل نیز در منطقه کوتل حاجی گک مسدود است و حدود صد مسافر در دو طرف این مسیر گیر مانده‌اند.

او می‌گوید تیم نجات به رهبری والی این ولایت در تلاش برای باز کردن این مسیر هستند.

به اساس گفته آقای احمدی، هیاتی از کابل که قرار بود به بامیان سفر کنند، همراه با حدود شش موتر/ماشین نیروهای امنیتی شامل گیر ماندگان در این مسیر هستند. او معلوماتی از اعضای این هیات نداد.

خداداد سیرت رئیس فواید عامه ولایت دایکندی نیز می‌گوید افزون بر مسدود بودن تمام راه‌های مواصلاتی این ولایت، کوتل "قناق" مسیر بامیان - دایکندی نیز از روز گذشته به این سو مسدود شده است.

به گفته وی، مسافران در این مسیر به روستاهای اطراف رفتند و خودروهای‌شان را در جاده رها کرده‌اند.

او می‌گوید به دلیل طوفان شدید، هنوز عملیات پاکسازی راه آغاز نشده است.

تمامی راههای مواصلاتی ولایت غور نیز به علت بارش سنگین برف بسته شده است.

حامدالله دادفر رئیس مبارزه با حوادث طبیعی در غور به بی‌بی‌سی گفت که در حال حاضر ارتباط زمینی مرکز غور با هرات و بامیان و همچنین تمامی راه‌های ۹ ولسوالی این ولایت مسدود است.

او گفت به علت تداوم بارش برف و محدودیت ساحه دید، امکان بازکردن راه‌ها وجود ندارد.

به گفته وی، این وضعیت احتمالا باعث افزایش قیمت مواد خوراکی و سوخت در ولسوالی های غور خواهد شد.

حق نشر عکس GETTY IMAGES/SHAH MARAI
Image caption زمستان‌های افغانستان سرد و طاقت فرسا است

بارش‌ برف‌های سنگین همه ساله مشکلات ترانسپورتی را برای شهروندان افغانستان در ولایات مختلف ایجاد می‌کند. در این کشور برف‌باری‌های شدید گاهی تلفات سنگینی نیز به دنبال داشته است.

چند روز پیش نیز وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث افغانستان اعلام کرد که برف باری و باران‌های شدید در ۱۵ ولایت افغانستان جان ۲۱ تن را گرفته،۱۶ زخمی بجا گذاشته و ۲۱ منزل را کاملا تخریب کرده‌ است.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط