ایجاد مرکز مشورت تلفنی حقوقی رایگان در وزارت عدلیه افغانستان

مرکز
Image caption در این مرکز دو زن و دو مرد کار می‌کنند

وزارت عدلیه (دادگستری) افغانستان مرکز مشوره حقوقی را امروز( شنبه ۱۶ دلو/بهمن) ایجاد کرد که از طریق تلفن به مراجعان مشورت رایگان در باره مسایل خانوادگی، مدنی، جزائی و حقوقی می‌دهد.

این مرکز به کمک مالی بانک جهانی ایجاد شده و مردم می‌توانند هر روز از ساعت ۸ الی ۴ بعد از ظهر به شماره ۱۸۸ تماس گرفته و به صورت رایگان مشوره حقوق دریافت کنند.

این اولین مرکز مشورت‌های حقوقی رایگان در افغانستان است.

مقامات وزارت عدلیه گفتند که برای آغاز این مرکز یکسال کار صورت گرفته است.

Image caption آقای حیدری می‌گوید که هویت تماس گیرندگان محفوظ می‌ماند

محدثه پروانی، دختر ۲۴ ساله افغان که در این مرکز که به تماس گیرندگان مشوره می‌دهد، می‌گوید که در این مرکز مشورت‌های درباره مسایل جزائی، قضائی، خانوادگی و میراث به تماس گیرندگان داده می‌شود.

به گفته مسئولان این مرکز، قرار است که علاوه بر مشورت‌‌های حقوقی، شکایت مردم از اداره‌های عدلی ثبت و برای آنها که دعوای حقوقی دارند، نیز راهنمایی و مشورت داده شود.

محمد تمیم حیدری، مسئول این مرکز می‌گوید که هویت تماس گیرندگان با این مرکز محفوظ می‌ماند.

سید محمد هاشی، معاون وزارت عدلیه افغانستان در مراسم آغاز به کار این مرکز گفت که این مرکز با هزینه ۲۲ هزار دلار آمریکایی از کمک‌های بانک جهانی ایجاد شده که هر روز شنوندگان می‌توانند از ساعت ۸ الی ۴ عصر با این مرکز تماس گیرند.

دو مرد و دو زن در این مرکز به مراجعان پاسخ‌گو خواهند بود.

طرح‌های از این قبیل که بیشتر با حمایت مالی نهادهای کمک کننده ایجاد می‌شود، با ختم کمک مالی این مراکز نیز از فعالیت باز می‌مانند. اکنون مقام‌های وزارت عدلیه افغانستان ابراز امیداوری می‌کنند که فعالیت این مرکز ادامه یابد.

Image caption آقای هاشمی ابراز امیدواری کرد که فعالیت این مرکز ادامه یابد

مطالب مرتبط