دولت افغانستان: خروج حکمتیار از تحریم بیانگر موفقیت مذاکرات بین افغان‌هاست

حق نشر عکس AP
Image caption گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی از فهرست تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل خارج شده است

اکرم خپلواک، نماینده فوق‌العاده رئیس جمهوری افغانستان در امور سیاسی می‌گوید که عملی شدن مرحله به مرحله توافقنامه صلح با حزب اسلامی گلبدین حکمتیار بیانگر موفقیت "مذاکرات صلح بین‌الافغانی" است و دیگر گروه‌های مخالف مسلح دولت افغانستان نیز می‌توانند از طریق مذاکره با دولت افغانستان به روند صلح بپیوندند.

آقای خپلواک که در پی تصمیم شورای امنیت سازمان ملل برای حذف نام گلبدین حکمتیار از فهرست تحریم‌های این سازمان، در نشست خبری در کابل صحبت می‌کرد، گفت که تلاش‌های دیپلماتیک دولت افغانستان، اعضای دایمی و غیردایمی شورای امنیت را متقاعد ساخت تا نام آقای حکمتیار از این فهرست حذف شود.

در بیانیه‌ای که در وبسایت شورای امنیت سازمان ملل متحد منتشر شده، آمده که ممنوعیت سفر، مسدود شدن دارایی‌ها و تحریم تسلیحاتی که علیه حکمتیار - نخست وزیر پیشین و یکی از چهره‌های جنجالی افغانستان - وضع شده بود، برداشته شده است.

موافقتنامه که میان دولت افغانستان و حزب اسلامی حکمتیار در ماه سپتامبر سال گذشته میلادی امضا شد، به آقای حکمتیار مصونیت قضایی می‌دهد.

بیشتر بخوانید:

+ سازمان ملل متحد گلبدین حکمتیار را از فهرست تحریم‌ها حذف کرد

+ روسیه 'نگران خروج نام حکمتیار از فهرست تحریم‌های سازمان ملل است'

+ دلایل موفقیت مذاکرات با حکمتیار

+ دولت افغانستان به حکمتیار مصونیت قضایی می‌دهد

+ ایران از توافق دولت افغانستان و حزب حکمتیار استقبال کرد

آقای خپلواک افزود که دولت افغانستان "تمام تدابیر لازم" را برای "تامین امنیت و بازگشت آبرومندانه" رهبر حزب اسلامی افغانستان در دست دارد و کمیته‌های مختلف مشغول عملی‌سازی مواد توافقنامه صلح با آقای حکمتیار هستند.

او گفت که دادستانی کل افغانستان روی آزادی زندانیان حزب اسلامی کار دارد و در بخش نظامی نیز کمیته دیگری مشغول تثبیت افراد مسلح حزب اسلامی و بازگرداندن آنها به "زندگی عادی" است و آنها "براساس اصول نیروهای مسلح افغانستان" در چارچوب این نیروها جذب خواهند شد.

حق نشر عکس AP
Image caption دولت افغانستان و حزب اسلامی گلبدین در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۶ توافقنامه صلح امضا کردند و در کنار تعهدات دیگری که در این توافقنامه آمده، دولت افغانستان مکلف شد تا برای خارج ساختن نام آقای حکمتیار از فهرست تحریم‌های سازمان ملل اقدام کند

محمد کریم امین، مذاکره کننده ارشد حزب اسلامی نیز از دولت افغانستان و شورای امنیت سازمان ملل متحد سپاسگزاری کرد و گفت که این تصمیم شورای امنیت نشان می‌دهد که "اگر افغان‌ها تصمیم به صلح بگیرند، جامعه بین‌المللی از آن حمایت می‌کند."

او گفت حزب اسلامی به مواد موافقتنامه صلح با دولت افغانستان متعهد است و براساس آن شاخه نظامی این حزب به زودی منحل خواهد شد.

هنوز مشخص نیست که آقای حکمتیار چه وقت به افغانستان باز می‌گردد.

محل بود و باش گلبدین حکمتیار که در جریان امضا توافقنامه صلح هم در کابل حضور نداشت، مشخص نیست.

حکمتیار از مهمترین رهبران جهادی و از فرماندهان جنگ علیه اشغال افغانستان از سوی اتحاد جماهیر شوروی بود.

نهادهای حقوق بشری آقای حکمتیار را متهم به "موشک‌پراکنی کور" به کابل و دیگر موارد نقض حقوق بشر در جریان جنگ‌های داخلی افغانستان (۱۹۹۲ تا ۱۹۹۶) کرده‌اند که در آن زمان حزب اسلامی علیه دولت وقت می‌جنگید.

در سال‌های اخیر رهبری اصلی جنگ علیه دولت افغانستان و نیروهای خارجی در این کشور را گروه طالبان به عهده داشته و نقش نظامی جنگجویان حزب اسلام محدود بوده است.