حمایت جمعیت اسلامی از گفت‌وگوهای عطا محمد نور با ارگ ریاست جمهوری

جمعیت اسلامی
Image caption جمعیت اسلامی یکی از بزرگترین احزاب سیاسی در افغانستان است. قبلا رهبری این حزب را برهان‌الدین ربانی بر عهده داشت.

حزب جمعیت اسلامی افغانستان، به رهبری صلاح‌الدین ربانی، طی اعلامیه‌ای گفته است که مذاکرات عطامحمد نور، سرپرست ولایت بلخ با مشورت و هماهنگی با رهبری این حزب صورت گرفته و این حزب از تداوم آن حمایت می‌کند.

در این اعلامیه که امروز ۱۷ دلو/بهمن منتشر شد، آمده است که به دلیل طولانی شدن روند گفت‌وگوها و انتظار مردم، نتایج این گفت‌وگو ها تا دو ماه آینده باید مشخص شود.

مذاکرات آقای عطا که رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی هم است، با ارگ ریاست جمهوری را شماری موضع شخصی وی خوانده بودند و نه موضع کلی حزب جمعیت اسلامی.

مخالفت‌ها با مذاکرات و تنش در حزب جمعیت

روابط میان عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت افغانستان و عطا محمد نور، سرپرست ولایت بلخ و از حامیان اصلی آقای عبدالله بعد از درز خبر مذاکرات آقای عطا با ارگ ریاست جمهوری رو به سردی گذاشت.

آقای عبدالله کاندید حزب جمعیت در انتخابات ریاست جمهوری قبلی بود.

حق نشر عکس .
Image caption روابط عبدالله عبدالله و عطا محمد نور در ماه‌های گذشته رو به سردی گذاشته است

آقای نور، در مصاحبه‌ای با هارون نجفی‌زاده، خبرنگار بی‌بی‌سی که در ماه جدی/دی انجام شده بود، ضمن انتقاد از مدیریت آقای عبدالله و ناتوانایی او در عملی کردن موافقتنامه حکومت وحدت ملی، جزئیات بیشتری در مورد مذاکراتش با ارگ ریاست جمهوری ارائه کرد.

آقای نور گفت که به نمایندگی از حزب جمعیت اسلامی برای به دست آوردن آنچه که رئیس اجرایه از آن عاجز ماند، به میدان آمده است. اظهارات آقای نور باعث واکنش‌هایی متفاوتی در سطوح مختلف حزب جمعیت اسلامی شد.

در جریان هفته های بعدی، حزب جمعیت اسلامی واکنش رسمی نشان نداد، ولی گزارش‌هایی از ناخرسندی شماری از اعضای جمعیت از مذاکرات آقای عطا وجود داشت.

محمد اسماعیل، وزیر پیشین آب و انرژی و از اعضای برجسته حزب جمعیت، در صحبت با یکی از رسانه‌های داخلی افغانستان، مذاکرات آقای عطا را شخصی خواند و گفت که او به نمایندگی از جمعیت وارد گفت‌وگو با دولت نشده است.

+ عطا محمد نور: شرایط افغانستان به نزدیکی سیاسی نیاز دارد

+ چانه‌زنی‌های جدید سیاسی در افغانستان, ارگ عبدالله را دور می‌زند

با گذشت هر روز تنش‌ میان هواداران آقای عطا و مخالفان مذاکراتش با ارگ ریاست جمهوری در شبکه‌های اجتماعی بالا گرفت.

چند روز پیش آقای عطا در حضور شماری از طرفدارنش در شمال کابل، آماری در مورد تقسیم پست‌ها و سمت‌های دولتی داد که به گفته او دولت روی آن با او به موافقت رسیده بود، چیزی که سخنگوی ارگ آن را رد کرد.

پس از آن، سخنگوی ریاست اجرایی گفت که آقای عطا از ریاست اجرایی نمایندگی نمی‌کند و "هیچ کسی نباید از نام جمعیت استفاده شخصی کند."

از آغاز صحبت‌ها هفته‌ها گذشت و نتیجه مشخصی از مذاکرات آقای عطا با ارگ روشن نشد.

اعضای جمعیت اسلامی در دو روز گذشته جلسات مفصلی داشتند که جزئیات دقیقی از صحبت‌ها میان اعضای این گروه تا حال تایید نشده بود.

به نظر می‌رسد، اعلامیه امروز حزب جمعیت اسلامی مبنی بر حمایت این حزب از آقای عطا، نتیجه جلسات دو روز گذشته باشد.

حق نشر عکس Arg
Image caption اشرف غنی نتوانسته عطا محمد نور را برکنار کند و نه هم خواسته او را مجدد والی بلخ بگمارد

موضوعات مرتبط