یک مقام محلی در اثر انفجار بمب در غرب افغانستان کشته شد

Image caption گروه طالبان در شماری از مناطق ولایت فراه نفوذ دارد

سخنگوی پلیس فراه در غرب افغانستان اعلام کرده که یک مقام محلی در اثر انفجار بمبی که از دور کنترل می‌شد، کشته شده است.

اقبال باهر با ارسال پیامی به بی‌بی‌سی گفته که عبدالخالق خان، ولسوال (فرماندار) خاک سفید بامداد روز سه‌شنبه (۱۹ دلو/بهمن) هنگام بازگشت از مسجدی، با انفجار این بمب مواجه شد و جانش را از دست داد.

آقای باهر گفته که این بمب را "تروریستان" در برابر خانه این مقام محلی کار گذاری و منفجر کردند.

ذبیح‌الله مجاهد، که خود را سخنگوی گروه طالبان معرفی می‌کند، در صفحه توییترش نوشته که این مقام دولتی در پی "انفجار تاکتیکی" کشته شد.

این مقام محلی در حالی با انفجار بمب کشته شده که دیروز دفتر هیئت کمک سازمان ملل در افغانستان (یوناما) انواع بمب‌های دست‌ساز، مغناطیسی و کنترل‌شونده از دور را دومین عامل کشتار غیرنظامیان در سال ۲۰۱۶ در جنگ افغانستان اعلام کرد.

براساس گزارشی که این دفتر از تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۱۶ در افغانستان روز دوشنبه (۱۸ دلو/بهمن) منتشر کرد، ۱۹ درصد از بیش از شش هزار و صد نفر (نزدیک به ۲۶۰۰ کشته و بیش از ۳۵۰۰ زخمی) در اثر انفجار انواع بمب‌ها کشته یا زخمی شدند.

براساس این گزارش، گروه‌های ضد دولت و عمدتا گروه طالبان مسئول بیش از ۶۰ درصد تلفات غیرنظامیان در جریان سال گذشته میلادی هستند که شمار زیادی از آن‌ها را به صورت مستقیم و عامدانه هدف حمله قرار داده‌اند.

گروه طالبان این گزارش را رد کرده و آن را تلاشی در راستای پنهان کردن عوامل اصلی تلفات غیرنظامیان در جنگ افغانستان دانسته است.

مطالب مرتبط