اظهار نگرانی یک سازمان بین‌المللی از افزایش تلفات کودکان در افغانستان

نشان سازمان کودکان را نجات دهید حق نشر عکس .
Image caption مدیر کل دفتر این سازمان در افغانستان گفته که این آمار "واقعا تکان‌دهنده" و نمایانگر "ضعف جدی در حفاظت از سلامت و امنیت کودکان" است

سازمان بین‌المللی 'کودکان را نجات دهید ' به دنبال انتشار گزارش سازمان ملل از تلفات غیرنظامیان در جنگ افغانستان، نسبت به افزایش آمار تلفات کودکان ابراز نگرانی کرده است.

دفتر هیئت کمک سازمان ملل در افغانستان (یوناما) دیروز در گزارش سالانه خود از تلفات غیرنظامیان در این کشور اعلام کرد که تلفات کودکان در سال ۲۰۱۶ در مقایسه با سال قبل آن ۲۴ درصد افزایش یافته است.

دفتر سازمان 'کودکان را نجات دهید ' با انتشار اعلامیه‌ای، ضمن ابراز نگرانی نسبت به افزایش تلفات کودکان در افغانستان، خواستار حمایت بیشتر از کودکان شده است.

آنا لکسین، مدیر کل دفتر این سازمان در افغانستان گفته که این آمار "واقعا تکان‌دهنده" و نمایانگر "ضعف جدی در حفاظت از سلامت و امنیت کودکان" است.

خانم لکسین تاکید کرده که از دست دادن ۳ کودک در روز به دلیل جنگ به هیچ وجه قابل قبول نیست.

او از طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان خواسته که با تمام توان، به هر قیمتی و تحت هر شرایطی باید در راستای حفاظت از کودکان تلاش کنند.

حق نشر عکس UNAMA
Image caption دفتر سازمان ملل مسئولیت بیش از شصت درصد تلفات غیرنظامیان را به گروههای ضددولت نسبت داده است

به گفته او، افغانستان با داشتن ۹ میلیون و سیصد هزار نفر نیازمند کمک بشردوستانه، با "بحران انسانی" مواجه است و در ۱۲ ماه گذشته وضعیت در این کشور "به صورت قابل توجهی بدتر شده است".

در گزارش یوناما آمده که ۹۲۳ کودک از آغاز ماه جنوری تا پایان دسامبر ۲۰۱۶ کشته و نزدیک به دو هزار و ۶۰۰ کودک دیگر زخمی شدند که ۳۰ درصد کل تلفات غیرنظامیان در این سال را تشکیل می دهند.

براساس این گزارش، کل تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۱۶ به حدود ۱۱ هزار و ۵۰۰ نفر رسید که سه درصد افزایش را نسبت به سال قبل آن نشان می‌دهد. از این تعداد حدود ۳۵۰۰ نفر کشته شده‌اند.

مطالب مرتبط