اشرف غنی برای همدردی با آسیب‌دیدگان برف‌کوچ به نورستان رفت

حق نشر عکس Arg
Image caption آقای غنی صبح روز سه‌شنبه به نورستان رفت

همزمان با ارسال کمک به آسیب‌دیدگان برف‌کوچ (بهمن) در ولایت کوهستانی نورستان در شرق افغانستان، اشرف غنی رئیس جمهوری به این ولایت سفر کرد.

شاه‌حسین مرتضوی، معاون سخنگوی آقای غنی روز سه‌شنبه (۱۹ دلو/بهمن) به بی‌بی‌سی گفت که رئیس جمهوری برای ابراز همدردی و بررسی چگونگی کمک به آن‌ها، به این ولایت رفت.

آقای مرتضوی افزود که رئیس جمهوری به مقام‌های دولتی دستور داد که برای کمک‌رسانی و درمان آسیب‌دیدگان اقدام فوری کنند.

مقام‌های محلی گزارش داده‌اند که ریزش بهمن در روز یکشنبه در منطقه برگ‌متال این ولایت جان ۶۵ نفر را گرفته و یک روستا را به صورت کامل بلعیده است.

بیشتر بخوانید:

+ برف و بهمن در افغانستان؛ ۱۱۹ نفر در سه روز کشته شدند

+ تعداد قربانیان ریزش بهمن در ولایت نورستان به ۶۵ نفر رسید

+ همه‌ پروازهای داخلی و بین‌المللی به فرودگاه کابل لغو شد

حافظ عبدالقیوم والی نورستان گفته که ۵۷ جنازه در یک روستا به خاک سپرده شده و ۲۸ تن از زخمیان در شهر جلال‌آباد درمان شدند که وضعیت شماری از آن‌ها "وخیم" است.

مقام‌های دولتی گفته‌اند که کمک‌رسانی به برگ‌متال از روز دوشنبه آغاز شده است. عبدالرحمان رحمان، معاون امنیتی وزیر داخله (کشور) گفته که ۱۲ پرواز هلیکوپتر به این منظور انجام شده است.

حق نشر عکس Latif Azimi
Image caption برف روبی جاده‌ای در بامیان. مقام‌های دولتی گفته که برف‌روبی در تمام مسیرهایی که با ریزش بهمن مسدود شده، ادامه دارد

او تاکید کرد که برای کمک‌رسانی به نورستان با هیچ محدودیتی رو‌به‌رو نیست و به دستور رئیس جمهوری نیروهای هوایی مشغول کمک‌رسانی هستند.

آقای رحمان، که از روستای آسیب‌دیده در نورستان دیدن کرده، به بی‌بی‌سی گفت که به هر مقدار کمکی که برای انتقال به نورستان نیاز باشد، این نیروها اقدام به انتقال آن خواهند کرد.

براساس آمار رسمی، از آغاز زمستان جاری بیش از ۱۶۰ نفر در سراسر افغانستان در اثر سرما و ریزش بهمن جان خود را از داده‌اند که ۱۱۹ نفر آن‌ها تنها در سه روز گذشته تلف شده‌اند.

موضوعات مرتبط