روسیه: نشست افغانستان به زودی در مسکو برگزار می‌شود

حق نشر عکس MOFA
Image caption قرار است به زودی نشستی از "کشورهای مهم منطقه" برای بحث در مورد وضعیت افغانستان در مسکو برگزار شود

روسیه اعلام کرده است که قرار است به زودی نشستی از "کشورهای مهم منطقه" برای بحث در مورد وضعیت افغانستان در مسکو برگزار شود.

سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در نشست خبری مشترک با صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه افغانستان در مسکو گفت که کشورش در اواسط فوریه میزبان نمایندگانی از افغانستان، پاکستان، چین، ایران و هند خواهد بود.

او گفت:"ما انتظار داریم که نمایندگان این کشورها در سطوح بلند در این نشست شرکت کنند. بیشترشان حضور در این نشست را تایید کرده‌اند."

بیشتر بخوانید:

+ رابطه طالبان با روسیه؛ 'بازی بزرگ' دیگری در راه است؟

+ سفیر روسیه در کابل: برای حفاظت از شهروندان‌مان با طالبان تماس داریم

+ صدا روسیه و طالبان؛ دشمنان دیروز، شرکای امروز

آقای لاروف یکبار دیگر بر مذاکرات با طالبان تاکید کرد و گفت که "طالبان باید در یک گفت‌وگوی سازنده دخیل ساخته شوند تا در زمانی که گروه دولت اسلامی در حال گسترش حضور خود است، برای وضعیت روبه وخامت افغانستان یک راه حل پیدا شود."

صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه افغانستان نیز در این نشست خبری بر حمایت روسیه از دولت افغانستان و نیروهای امنیتی این کشور تاکید کرد و گفت که افغانستان از روسیه می‌خواهد تا از عضویت کامل این کشور در سازمان همکاری‌های شانگهای حمایت کند.

در نشست که قرار است در مسکو برگزار شود، از آمریکا و دیگر کشورهای غربی که در افغانستان نیرو دارند، دعوت نشده است.

اما آقای لاروف گفت که مسکو امیدوار است روابط کشورش با دولت جدید آمریکا بهبود بیابد و افغانستان می‌تواند نقطه آغاز همکاری میان روسیه و دولت دونالد ترامپ باشد.

مقامات روسیه در چند ماه اخیر پیوسته تایید کرده‌اند که با گروه طالبان در تماس هستند و هدفشان از این تماس حفاظت از شهروندان این کشور و نگرانی از حضور فزاینده داعش در افغانستان است.