افغانستان برای برگزاری انتخابات ۲۰۱۷ پارلمانی خواهان کمک مالی شد

ریاست جمهوری حق نشر عکس Arg
Image caption نشست مشورتی برای آمادگی‌های انتخابات شب گذشته در ارگ برگزار شده است

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، یک نشست مشورتی را برای بحث روی آمادگی‌های انتخابات با مسئولان کمیسیون‌های انتخاباتی این کشور و نمایندگان جامعه جهانی برگزار کرد.

در خبرنامه ریاست جمهوری افغانستان که امروز پنجشنبه ۲۱ دلو (بهمن) به رسانه‌ها فرستاده شده، آمده که این جلسه شب گذشته (چهارشنبه ۲۰ دلو) با حضور اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی، نماینده خاص سرمنشی ملل متحد و برخی سفرای مقیم افغانستان برگزار شده است.

در این خبرنامه به نقل از محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان آمده که "ما باید بنیادها و معیارهایی را در عرصه انتخابات مشخص سازیم که انتخابات‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۹ براساس همین معیارها انجام شود."

اشاره او به برگزاری انتخابات پارلمانی در سال ۲۰۱۷ و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۹ است.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری، به بی‌بی‌سی گفت که رئیس جمهوری در این نشست به کمیسیون انتخابات دستور داد که تقویم مشخص برگزاری انتخابات را با مردم در میان بگذارند.

در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری آمده که آقای غنی از کمیسیون مستقل انتخابات خواسته تا برنامه‌ها و امکانات را به شکلی تنظیم و تدارک کند که هم سبب کاهش هزینه گردد و هم پایدار باشد.

به گفته وی، حکومت تعهد مالی خود را به ارزش ۳۰ میلیون دلار برای برگزاری انتخابات تدارک دیده و همکاران بین‌المللی باید برای تامین متباقی بودجه انتخابات، افغانستان را یاری رسانند.

پیش از این دولت افغانستان اعلام کرده بود که هزینه برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی ۱۲۰ میلیون دلار برآورد شده است.

اکنون که دولت اراده برگزاری انتخابات را نشان داده است، امنیت و پول دو مساله اساسی است. منابع بی‌بی‌سی که در نشست حضور داشته‌اند، می‌گویند که کشورهای کمک کننده به آقای غنی گفته‌اند که حاضرند هزینه انتخابات را بپردازند اما اصرار دارند اطمینان داده شود که تمهیداتی برای جلوگیری از حیف و میل آن اعمال شود.

نجیب‌الله احمدزی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، نیز به بی‌بی‌سی گفت که آنها کارهای مقدماتی و برنامه‌های مهم برگزاری انتخابات را روی دست دارند.

در اعلامیه ریاست جمهوری سرنوشت انتخابات شوراهای ولسوالی‌ها روشن نشده است. پیش از این گفته می‌شد که انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها همزمان برگزار خواهد شد. انتخابات شوراهای ولسوالی‌ها برای برگزاری لویه جرگه برای تعدیل احتمالی قانون اساسی مهم است.

یک منبع در ارگ ریاست جمهوری به بی‌بی‌سی گفته که در این نشست بحث انتخابات شوراهای ولسوالی‌ها هم مطرح شد، اما وضعیت امنیتی در ولسوالی‌ها یکی از نگرانی‌های عمده است، زیرا به گفته اداره بازرس ویژه آمریکا برای افغانستان یا سیگار، مخالفان مسلح دولت در حدود نیمی از کل ولسوالی‌های این کشور فعالیت دارند.

حق نشر عکس Arg
Image caption اعضای جدید کمیسیون‌های انتخاباتی تقریبا دو و نیم ماه قبل آغاز به کار کردند

انتخابات پارلمانی افغانستان

براساس ماده ۸۳ قانون اساسی، "مدت کار اعضای پارلمان در اول ماه سرطان (تیر) سال پنجم کاریشان بعد از اعلان نتایج انتخابات پایان می‌یابد و انتخابات پارلمانی باید ۳۰ تا شصت روز قبل از پایان دوره کار مجلس نمایندگان برگزار شود."

به این ترتیب باید انتخابات پارلمانی افغانستان درماه ثور(اردیبهشت) یا جوزا( خرداد) ۱۳۹۴ برگزار می‌شد، ولی دولت در زمان تعیین شده قادر به برگزاری انتخابات نشد.

ریاست جمهوری افغانستان مدت کار پارلمان برحال این کشور را تا اعلام نتایج انتخابات دور بعدی تمدید کرد.

اصلاحات انتخاباتی که از وعده های اصلی حکومت وحدت ملی بود با تعدیل قوانین انتخاباتی و انتخاب اعضای جدید کمیسیون‌های انتخاباتی پیش رفت و اکنون اعضای جدید این کمیسیون‌ها در تلاش برای برگزاری انتخابات پارلمانی هستند.

حکومت وحدت ملی، پس از جنجالی شدن انتخابات قبلی ریاست جمهوری به خاطر وجود ادعای تقلب‌های گسترده، با پادرمیانی دولت آمریکا به میان آمد و پس از آن قرار شد اصلاحات اساسی در نظام انتخاباتی این کشور به میان آید.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط