وزارت دفاع بریتانیا ۹۰ درصد اتهام نیروهایش در افغانستان را رد می‌کند

حق نشر عکس Getty Images

وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرده ۹۰ درصد اتهام‌های بدرفتاری نیروهای بریتانیایی در افغانستان را رد می‌کند. این تصمیم وزارت دفاع بریتانیا با انتقاد سازمان عفو بین‌الملل مواجه شده است.

مایکل فالون، وزیر دفاع بریتانیا، روز گذشته (۲۲ دلو/بهمن) اعلام کرد که حدود ۹۰ درصد از ۶۷۵ مورد اتهام بدرفتاری به نیروهای بریتانیایی در افغانستان، رد خواهد شد و باقی اتهامات مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وزیر دفاع بریتانیا همچنین افزود این اقدام برای "سربازان بریتانیایی که مدت طولانی با این اتهامات دست و پنجه نرم کردند، آسودگی خاطر فراهم خواهد کرد".

کمیته پارلمانی بریتانیا روز گذشته در گزارشی مدعی شد که نظامیان بازنشسته و در حال وظیفه بریتانیا با برخورد نامناسب و "به‌شدت آزاردهنده" تیم تحقیقات مواجه شده‌اند.

این کمیته پارلمانی در گزارش خود افزود که بسیاری از ادعاهای مطرح شده "مدرک و گواه معتبر ندارد".

حق نشر عکس SGT RUPERT FRERE

وزارت دفاع بریتانیا سال پیش یک واحد تحقیقاتی به نام "عملیات نارتمور" را برای بررسی اتهامات وارد شده به نیروهای بریتاینایی در افغانستان ایجاد کرد که ۱۲۴ افسر پلیس این کشور عضو آن هستند.

این وزارت گفته که اکثریت پرونده‌های تحت تحقیق که از سال ۲۰۰۵ به این سو است، مربوط به بازداشت افغان‌ها به ظن دست داشتن در حملات انتحاری است.

این در حالی است که سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای ضمن انتقاد از این تصمیم، بر لزوم تحقیقات مستقل تأکید کرده است.

اکنون ۴۵۰ مربی بریتانیایی مشغول آموزش نیروهای امنیتی افغانستان در این کشور هستند.