سازمان ملل کشته شدن غیرنظامیان در حمله هوایی ناتو در هلمند را تایید کرد

ناتو حق نشر عکس Getty Images

سازمان ملل متحد تایید کرده که در حملات هوایی اخیر نیروهای ناتو در ولسوالی سنگین ولایت هلمند، غیرنظامیان نیز کشته شده‌اند.

سه روز پیش بود که نیروهای آمریکایی در دفاع از نیروهای افغان در منطقه آشوب زده سنگین وارد عمل شدند. حملات هوایی نیروهای ناتو به هدف سرکوب مخالفان مسلح در این ولسوالی صورت گرفت.

اما سازمان ملل متحد می‌گوید که یافته‌های ابتدایی نشان می‌دهد که بیشتر قربانیان این حملات، غیرنظامیان بودند.

مجنون، ساکن ولایت هلمند و از نزدیکان کسانی است که می‌گوید در این حمله کشته شدند. به گفته وی، اکثر کشته شدگان زنان و کودکان هستند.

هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در خبرنامه‌ای که به رسانه‌ها فرستاده، گفته که حملات هوایی در هلمند به تاریح نهم و دهم ماه روان میلادی صورت گرفته که در آن هژده غیرنظامی کشته شدند.

عمر زواک، سخنگوی والی هلمند می‌گوید که هیاتی برای تحقیق در مورد تلفات غیرنظامیان در این رویداد به محل رفته است. این در حالی است که والی هلمند پیش از این ادعای تلفات غیرنظامیان در این رویداد را رد کرده بود.

ژنرال چارلس کلیفلند، سخنگوی ناتو در افغانستان می‌گوید ناتو در مورد ادعای تلفات غیرنظامیان در حمله هوایی اخیر تحقیق می‌کند.

Image caption هلمند یکی از ولایت‌های ناآرام افغانستان است

سازمان ملل نسبت به افزایش تلفات غیرنظامی در هلمند ابراز نگرانی شدید کرده است.

به گفته این سازمان، سال گذشته تنها در ولایت هلمند تقریبا ۹۰۰ غیرنظامی توسط جناح‌های مختلف کشته یا زخمی شدند. آمار تلفات غیرنظامیان در هلمند بعد از کابل بلندترین رقم است.

هلمند ولایت شدیدا جنگ زده است که طالبان در بیشتر نقاط آن تسلط دارند. تا همین اواخر بیم افتادن لشکرگاه مرکز به دست طالبان وجود داشت تا که نیروهای خارجی برای کمک به نیروهای افغان وارد عمل شدند.

تلفات غیرنظامیان به دست نیروهای خارجی همواره حساسیت برانگیز بوده است.

سازمان ملل متحد به تازگی گزارش سالانه خود را در مورد تلفات غیرنظامیان منتشر کرد. در این گزارش گفته شده سال ۲۰۱۶ با نزدیک ۳۵۰۰ کشته و ۸ هزار زخمی خونین‌ترین سال برای غیرنظامیان بوده است. نیروهای خارجی هم عامل ۲ درصد این تلفات خوانده شده است.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط