حکومت افغانستان زمینه فعالیت رسانه‌های همگانی را تسهیل کرد

قانون رسانه‌ها حق نشر عکس VPO

حکومت افغانستان با تعدیل مقرره طرز تاسیس و فعالیت رسانه‌های همگانی تسهیلات بیشتر برای فعالیت رسانه‌های همگانی در نظر می‌گیرد.

درنشست کمیته قوانین کابینه افغانستان که روز گذشته (یکشنبه ۲۴ دلو/بهمن) برگزار شده‌است، دولت افغانستان با تایید تعدیل مقرره طرز تاسیس و فعالیت رسانه‌های همگانی، هزینه ثبت رسانه‌ها را ۹۰ درصد کاهش داده‌است.

فهیم دشتی، رئیس اجرائی اتحادیه خبرنگاران افغانستان با ارسال خبرنامه‌ای گفته که در تعدیل پیشنهادی، هزینه‌های حق‌الامتیاز و تضمین بانکی در برخی موارد تا ۹۰ درصد کاهش یافته است.

دراین خبرنامه که امروز دوشنبه ۲۵ دلو/بهمن به رسانه ها ارسال شده، آمده که حق الامتیاز تلویزیون‌های سراسری و محلی در اصل مقرره ۵۰ هزار افغانی ( حدود ۷۵۰ دلار) تعیین شده بود و در طرح تعدیلی برای تلویزیون‌های سراسری ۱۰ هزار افغانی و برای تلویزیون‌های محلی ۳ هزار افغانی در نظر گرفته شده‌است.

در مقرره سابق تلویزیونهای سراسری باید یک میلیون افغانی ( حدود ۱۵ هزار دلار) و تلویزیونهای محلی نیز ۲۵۰ هزار (۳۸۰۰ دلار) تضمین پرداخت می‌کردند.

Image caption این مقرره در سال ۱۳۹۴ نافذ شده بود

مقرره جدید زمانی اجرائی خواهد شد که توسط کابینه تصویب و رئیس جمهوری افغانستان آنرا امضا کند.

مقرره قبلی که در عقرب/آبان سال ۱۳۹۴ نافذ شده بود، نتوانست که رضایت صاحبان رسانه‌ها را در افغانستان کسب کند.

براساس احکام این مقرره تمامی رسانه‌های مکلف به تمدید جواز فعالیت شان بوده و برای گرفتن جواز فعالیت مجدد مکلف به پرداخت حق الامتیاز و تضمین بودند.

مالکان رسانه‌های فعال در کابل و ولایت‌های افغانستان از میزان افزایش حق الامتیاز و تضمین شکایت داشتند و مدعی بودند که قادر به پرداخت آن نیستند.

در یک نشست صاحبان رسانه‌ها با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، آنان خواستار تعدیل این مقرره شده بودند.

مطالب مرتبط