اتحادیه اروپا با افغانستان توافقنامه همکاری‌ 'مشارکت و توسعه' امضا می‌کند

اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا تصمیم گرفته تا چند روز دیگر با افغانستان توافقنامه همکاری‌های 'مشارکت و توسعه ' امضا کند.

در خبرنامه اتحادیه اروپا که امروز (دوشنبه، ۲۵ دلو/بهمن) منتشر شد، آمده است که این توافقنامه روز جمعه (۲۹ دلو/بهمن) از سوی نماینده اتحادیه اروپا و وزیر مالیه افغانستان، در حضور رئیس جمهوری افغانستان و در شهر مونیخ آلمان امضا می‌شود.

به اساس این خبرنامه، در توافقنامه همکاری‌های 'مشارکت و توسعه ' یک چارچوپ جدید برای روابط اتحادیه اروپا و افغانستان طراحی شده است.

در واقع، امضای توافقنامه جدید، تعهدات اتحادیه اروپا برای توسعه افغانستان را، که در چارچوپ تعهدات کنفرانس بروکسل در اکتبر ۲۰۱۶ تعیین شده بود، رسمیت می‎‌دهد.

بیشتر بخوانید:

+ در نشست بروکسل برای افغانستان چه

+ اتحادیه اروپا: بیش از ۶۲هزار افغان در سه ماهه سوم ۲۰۱۶ درخواست پناهندگی دادند

+نشست کشورهای کمک‌کننده به افغانستان در بروکسل آغاز شد

+ پایان یک دهه ماموریت پلیس اتحادیه اروپا برای افغانستان

در این توافقنامه، که اصول و شرایط همکاری دو طرف را در آینده تعیین می‌کند، بر انجام گفتگوهایی منظم در مورد حقوق بشر و به ویژه حقوق زنان و کودکان تاکید شده است.

در خبرنامه اتحایده اروپا آمده است که توافقنامه 'مشارکت و توسعه ' شامل موضوعاتی چون تطبیق قانون، توسعه روستاها، مبارزه با فساداداری، جلوگیری از پولشویی، مبارزه با ترویسم و جلوگیری از جرایم سازمان یافته و مواد مخدر می شود.

علاوه بر آن، در این توافقنامه همکاری در بخش مهاجرت نیز پیش بینی شده است.

اتحادیه‌ اروپا و افغانستان در حاشیه کنفرانس بروکسل توافقنامه "راه مشترک اتحادیه‌ اروپا و افغانستان را در باره‌ مسایل مهاجرت" امضا کردند که هدف آن، آسان‌تر کردن بازگشت و بازپذیری مهاجران "بی‌قاعده" از اتحادیه‌ اروپا به افغانستان است.