تاکید غنی بر بازسازی افغانستان در سالگرد خروج شوروی

حق نشر عکس AP
Image caption اشرف غنی: آزادی با آبادی تکمیل می‌شود

رئیس جمهوری افغانستان در بیست و هشتمین سالروز خروج نیروهای شوروی سابق از افغانستان، بر توجه شهروندان کشورش به بازسازی ویرانه‌های جنگ تاکید کرد.

اشرف غنی در مراسمی که روز سه‌شنبه (۲۶ دلو/بهمن) به همین مناسبت در کاخ ریاست جمهوری برگزار شد، گفت که "اگر جهاد دیروز برای آزادی بود، جهاد امروز فرزندان ما برای آبادی است، زیر آزادی با آبادی تکمیل می‌شود".

ارتش سرخ شوروی در ششم جدی/دی ۱۳۵۸ افغانستان را اشغال کرد و در پی بیش از ده سال جنگ با مجاهدین، آخرین سربازان اتحاد شوروی در ۲۶ دلو ۱۳۶۷ با ترک خاک افغانستان، از فراز پل دوستی برفراز رودخانه آمو گذشت.

آقای غنی افزود که "جهاد ما مسیر تاریخ جهان را تغییر داد" و اگر افغانستان یک میلیون و پانصد هزار "شهید" نمی‌داد، اروپای شرقی و آسیای میانه امروز در "غلامی" به سر می‌برد.

حق نشر عکس ARG
Image caption مراسم بیست و هشتمین سالگرد خروج نیروهای شوروی از افغانستان

رئیس جمهوری افغانستان با تاکید بر این که هدف جهاد کشورش کسب آزادی و پایان "استبداد" بود، اما با درگرفتن جنگ‌های داخلی، هدف اصلی مردم کشور به دست نیامد.

او افزود: "بخشی از مشکلاتی که پس از پیروزی جهاد در کشور ما اتفاق افتاد، علاوه بر دخالت دست‌های بیگانگان، برمی گشت به نبود امکانات و فرصت‌هایی که در آن زمان آگاهی عمومی را تقویت کند و به فعالیت‌های علمی و تخصصی میدان دهد و ایجاد نهاهای مدنی قدرتمند را در پی بیاورد، اما امروزه ما می‌توانیم به جبران آن مسائل بپردازیم."

آقای غنی همچنین گفت که در مبارزه مجاهدان افغانستان با نیروهای اشغالگر شوروی نه انتحاری در کار بود و نه تخریب نهادهای آموزشی و مذهبی و نه به خاک و خون کشیدن بیگناهان.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نیروهای شوروی در ۲۶ دلو ۱۳۶۷ افغانستان را ترک کردند

اشاره او به گروه‌های شورشی فعلی بود که از آن‌ها به عنوان "گروه‌های بدنام و مزدور بیگانه" نام برد و افزود که این گروه‌ها "هرروز بر طومار جنایت‌های جنگی خود می‌افزایند".

اشرف غنی در بخشی از سخنرانی خود گفت که پارسال در همین روز از گروه‌های شورشی، از جمله حزب اسلامی و گروه طالبان دعوت کرد که به روند صلح بپیوندند.

به گفته او، حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار به این دعوت او پاسخ مثبت داد. آقای غنی به این دلیل از آقای حکمتیار به عنوان "رهبر مجاهد" یاد کرد، اما گروه طالبان را در کنار گروه دولت اسلامی معروف به داعش "باغی" دانست.

موافقتنامه آشتی با حزب اسلامی در مذاکرات طولانی بین مذاکره‌کنندگان دولت و این حزب، روز اول میزان/مهر در کابل امضا شد، و ده روز پیش نام آقای حکمتیار از فهرست تحریم‌های سازمان ملل حذف شد.

حق نشر عکس AP
Image caption شوروی سابق دهها هزار سرباز خود را در افغانستان مستقر کرده بود تا از حکومت دست‌نشانده خود در کابل حمایت کند

با وجود این، رهبر حزب اسلامی هنوز نتوانسته به کابل بیاید یا در انظار عمومی ظاهر شود. یکی از اعضای ارشد حزب اسلامی گفته که ممکن است در هفته‌های آینده او به کابل بیاید.