ده‌ها کودک بیمار و مجروح افغان در راه آلمان

Image caption نزدیک به هفتاد کودک مبتلا به سوختگی شدید و پوکی استخوان به آلمان فرستاده می شوند

هلال احمر افغانستان اعلام کرده که ده‌ها کودکی را که مبتلا به بیماری پوکی استخوان یا سوختگی شدید مبتلا هستند، برای درمان به آلمان فرستاده می‌شوند.

میرویس اکرم، معاون رئیس هلال احمر روز سه‌شنبه (۲۶ دلو/بهمن) به خبرنگاران گفت که این کودکان شش تا ۱۳ ساله به حمایت مالی سازمانی موسوم به "دهکده صلح آلمان" درمان می‌شوند.

آقای اکرم افزود که این کودکان که شمار آن‌ها به ۶۹ نفر می‌رسد، در مناطق مختلف افغانستان شناسایی شده‌اند و درمان آن‌ها در افغانستان تقریبا ناممکن است.

این کودکان هم در محل کنفرانس خبری معاون رئیس هلال احمر افغانستان در کابل آورده شده بودند و بیشتر آن‌ها در آغوش مادران و پدران خود برای اعزام شدن به آلمان لحظه شماری می‌کردند.

آقای اکرم گفت کودکانی که دچار سوختگی شده‌اند، در رویدادهای مختلفی، از جمله انفجار بالون گاز، آتش‌سوزی موتر/خودرو، افتادن در تنور و انفجار بمب سوخته‌اند.

از آن جمله سمیه، دختر ده ساله‌ای است که به گفته پدرش، هنگام بازی میان تنور داغ افتاد. محمد مخدوم، پدر سمیه گفت: "سوختگی امید به زندگی را از او گرفت، تا این که به کمک رسانه‌ها خود را در هلال احمر رساند."

او افزود: "در کنار تنور با سایر کودکان بازی می‌کرد که به داخل تنور افتاد. حالا زنخش به گردنش چسپیده و ستون فقراتش هم خم شده. از طریق رسانه‌ها خبر شدم که هلال احمر کودکان را درمان می‌کند و آمدم اینجا."

آمار دقیقی در مورد سوختگی افراد در افغانستان وجود ندارد. به همین ترتیب، از شمار کودکان مبتلا به پوکی استخوان هم آمار دقیقی به دست نیست. مقام‌ها می‌گویند آمارها در هر دو مورد در حال افزایش است.

به مسئولان، در افغانستان تنها سه مرکز درمان سوختگی با امکانات اندک وجود دارد، اما برای درمان پوکی استخوان هیچ درمانگاه مشخصی وجود ندارد.

براساس آمارهای رسمی، در سال جاری خورشیدی بیش از هزار و ۶۰۰ مورد سوختگی کودکان و بزرگسالان در دو مرکز درمان سوختگی در کابل ثبت شده است.

Image caption امکانات درمان سوختگی شدید در افغانستان بسیار اندک است

صابر نصیب از مسئولان بیمارستان استقلال، که بخشی برای درمان سوختگی دارد، گفت که امکانات درمان سوختگی در افغانستان بسیار اندک است.

او افزود: "مراکزی که برای درمان سوختگی وجود دارند تا اندازه‌ای به مشکلات مردم رسیدگی می‌کنند، اما امکانات درمانی و دکتران متخصص سوختگی کم هستند."

سازمان دهکده صلح آلمان از ۲۵ سال پیش با همکاری هلال احمر افغانستان به درمان رایگان کودکان مبتلا به سوختگی شدید، پوکی استخوان و سوراخ قلب می‌پردازد.

در این مدت نزدیک به ۴ هزار کودک فرصت یافته‌اند تا برای درمان به آلمان بروند، اما به دلیل تقاضای بالا و فرصت اندک برای درمان چنین بیماری‌هایی،استفاده از این فرصت بسیار سخت است.

دهکده صلح سازمانی غیردولتی است که در سال ۱۹۶۷ در آلمان تشکیل شده و به کودکان معلول در مناطق جنگ‌زده جهان کمک می‌کند.

هلال احمر افغانستان هم از مدت‌ها پیش با فروش بلیت‌های بخت‌آزمایی و تشویق مردم به کمک کردن به کودکان مبتلا به این ۳ بیماری از طریق آگهی‌های تلویزیونی پول جمع می‌کند، اما در کنفرانس خبری روز سه‌شنبه توضیحی در این مورد داده نشد.

موضوعات مرتبط