نشست مسکو: طالبان به رو آوردن به صلح تشویق شوند

Image caption روسیه در ماه‌های اخیر اعلام کرده است که با طالبان در تماس است

نشست ۶ جانبه مسکو در مورد صلح افغانستان با حضور نمایندگانی از روسیه، چین، ایران، هند، پاکستان و افغانستان امروز برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری ایترتاس روسیه، بحث اصلی این نشست چگونگی تشویق گروه طالبان برای رو آوردن به صلح بود.

مقام‌های افغان می‌گویند در نشست مسکو با این پیام شرکت کردند که کشورهای منطقه از سیاست افغانستان در برابر هراس افگنی حمایت کنند و رابطه آنان با کابل دولت محور باشد.

اشرف حیدری، رئیس دفتر استراتژی وزارت خارجه افغانستان نماینده افغانستان در این نشست بود.

آقای حیدری در سخنرانی‌اش در این نشست، در مورد "تهدید جدی تروریسم" به افغانستان و منطقه هشدار داد و گفت که دولت افغانستان امیدوار است تا تمام کشورهای منطقه از تلاش‌های افغانستان برای تامین امنیت کامل این کشور حمایت کند.

بیشتر بخوانید:

+ روسیه: نشست افغانستان به زودی در مسکو برگزار می‌شود

+ سفیر روسیه در کابل: برای حفاظت از شهروندان‌مان با طالبان تماس داریم

+ رابطه طالبان با روسیه؛ 'بازی بزرگ' دیگری در راه است؟

+ گفت‌وگوی تلفنی ترامپ و غنی، نیاز افغانستان به نیروی نظامی تازه

در حالی‌که در این نشست از آمریکا و دیگر کشورهای غربی که در افغانستان نیرو دارند، دعوت نشده بود، آقای حیدری تاکید کرد که آمریکا حامی مهم برنامه‌های اقتصادی و سیاسی دولت افغانستان است و "می‌تواند نقش عمده در تامین صلح و ثبات در افغانستان ایفا کند."

در ماه دسامبر سال گذشته هم، نشستی در مورد روند صلح در افغانستان با حضور پاکستان و چین در مسکو برگزار شد که نماینده‌ای از دولت‌های افغانستان و آمریکا در آن اشتراک نداشت.

نمایندگان روسیه، چین و پاکستان در آن نشست اعلام آمادگی کردند که برای رسیدن به صلح در افغانستان، بعضی از چهره‌های گروه طالبان را از فهرست افراد مشمول تحریم خارج کنند.

دعوت نشدن افغانستان در آن نشست، باعث اعتراض شدید دولت افغانستان شد.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در ماه نوامبر سال گذشته و چند روز قبل از آن نشست، از سازمان ملل خواست تا نام ملا هبت‌الله، رهبر طالبان را وارد فهرست‌ تحریم‌های این سازمان کند که بیانگر عقب‌گرد در گفت‌وگوهای صلح میان دولت افغانستان و طالبان بود.