سخنگوی والی جوزجان: طالبان ۵۲ کشاورز را گروگان گرفتند

Image caption یک مقام محلی در درزاب جوزجان گفته که در پی نزاع بین کوچی‌ها و روستاییان، طالبان ۵۲ روستایی را با خود بردند

سخنگوی والی جوزجان در شمال افغانستان گفته است که گروه طالبان ۵۲ کشاورز را ربوده و گروگان گرفته است.

رضا غفوری روز چهارشنبه (۲۷ بهمن/دلو) به بی‌بی‌سی گفت که گروه طالبان از این روستاییان وجوه شرعی می‌خواستند، اما پس از آن که آن‌ها از پرداخت آن سرباز زدند، این گروه آن‌ها را با خود بردند و گروگان گرفتند.

آقای غفوری افزود که گروگان‌ها ساکنان ۳ روستا در فاصله حدود ۸۰ کیلومتری مرکز ولسوالی (شهرستان) درزاب ولایت جوزجان هستند.

به گفته او، اعضای گروه طالبان آن‌ها را به سوی منطقه‌ای موسوم به "دشت لیلی" برده‌اند تا آن‌ها را تحت فشار قرار دهند که پول و وجوه شرعی خود را به این گروه بدهند.

سخنگوی والی جوزجان گفت که گروگان‌ها کشاورزان و ریش‌سفیدان روستاهای خود هستند.

از سوی دیگر، یک مقام محلی در درزاب گفته که گروه طالبان این روستاییان را در پی جنجال لفظی بر سر مالکیت زمین بین کوچی‌ها (عشایر پشتون) و روستاییان "به اسارت" برده‌اند.

گروه طالبان تا حال در این مورد اظهار نظر نکرده است.

این گروگان‌گیری در حالی صورت گرفته که فصل کشت در منطقه جوزجان آغاز شده و شماری از کشاورزان گفته‌اند که گروه طالبان چالش‌هایی را در برابر روند زندگی عادی آن‌ها پدید آورده است.

ولایت جوزجان اخیرا دستخوش ناامنی‌های زیادی شده است. چندی پیش افراد مسلح که وابسته به داعش خوانده شدند، کاروان امدادرسانان صلیب سرخ بین‌المللی را متوقف و شش کارمند محلی آن را تیرباران کردند.

منتقدان می‌گویند که نهادهای محلی دولت گام مهمی برای پاکسازی این مناطق از وجود طالبان برنداشته است.