طالبان ۵۲ گروگان‌ جوزجانی را آزاد کردند

جوزجان
Image caption ولایت جوزجان اخیرا دستخوش ناامنی‌های زیادی شده است

گروه طالبان، ۵۲ کشاورز و ریش سفیدی را که از ولسوالی درزاب ولایت شمالی جوزجان، گروگان گرفته بودند، رها کردند.

این افراد باشندگان مناطق "چهل تپه چهارسای" و "چهارمغز" ولسوالۍ درزاب بودند که روز گذشته چهارشنبه ۲۷ دلو (بهمن) توسط طالبان به محلی نامعلوم در دشت لیلی حدود ۱۲۰ کیلومتر دورتر از خانه‌های‌شان انتقال داده شده بودند.

رحمت الله حشر، ولسوال درزاب می‌گوید که همه این افراد آزاد شده و تا شام امروز به خانه‌های‌شان برخواهند گشت.

به گفته وی، هیچ آسیبی به گروگان‌ها نرسیده است.

روز گذشته رضا غفوری،سخنگوی والی جوزجان گفته بود که طالبان این افراد را با خود برده‌اند تا آن‌ها را تحت فشار قرار دهند که پول و وجوه شرعی خود را به این گروه بدهند.

اما طالبان با فرستادن پیامی به رسانه‌ها، ادعا کردند که برای جلوگیری از نزاع میان اهالی این منطقه به دنبال اختلاف بر سر مالکیت زمین، این افراد را به محکمه (دادگاه) برده‎اند.

طالبان گفته بود پس از صادر شدن حکم دادگاه، این افراد را رها خواهند کرد.

اکنون مشخص نیست این افراد بر اساس چه تعهد و ضمانتی از سوی طالبان رها شده‌اند.

مناطق بود و باش گروگان‌ها، در ولایت جوزجان، از مناطقی است که گروه طالبان در آن فعالیت گسترده دارند. این مناطق در ۸۰ کیلومتری مرکز ولسوالی درزاب قرار دارد.

این گروگان‌گیری در حالی صورت گرفته که فصل کشت در منطقه جوزجان آغاز شده و شماری از کشاورزان گفته‌اند که گروه طالبان چالش‌هایی را در برابر روند زندگی عادی آن‌ها پدید آورده است.

ولایت جوزجان اخیرا دستخوش ناامنی‌های زیادی شده است. چندی پیش افراد مسلح که وابسته به داعش خوانده شدند، کاروان امدادرسانان صلیب سرخ بین‌المللی را متوقف و شش کارمند محلی آن را تیرباران کردند.

منتقدان می‌گویند که نهادهای محلی دولت گام مهمی برای پاکسازی این مناطق از وجود طالبان برنداشته است.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط