رئیس ستاد ارتش افغانستان: حدود ۲ هزار عضو داعش کشته شده‌اند

حق نشر عکس AP
Image caption ژنرال شهیم: ما ۱۹۵۵ نفر از گروه‌های تروریستی به نام داعش را از بین برده‌ایم

رئیس ستاد ارتش افغانستان اعلام کرده که در یک سال گذشته نزدیک به ۲ هزار عضو گروه دولت اسلامی معروف به داعش در این کشور کشته شده‌اند.

ژنرال قدم‌شاه شهیم روز شنبه (۳۰ دلو/بهمن) در یک نشست خبری در کابل گفت: "ما ۱۹۵۵ نفر از گروه‌های تروریستی به نام داعش را از بین برده‌ایم."

آقای شهیم افزود که علاوه بر اعضای افغان این گروه، شماری از اعضای خارجی آن نیز در میان کشته‌شدگان بوده‌اند.

به گفته او، چهار نفر از تاجیکستان، یازده نفر از ازبکستان، هفت نفر از چچن، چهار نفر از چین و هشت نفر عرب مشمول کشته‌شدگان داعش در افغانستان بوده‌اند.

ژنرال شهیم همچنین گفت که از زمان ظهور این گروه در افغانستان در دو سال پیش، برنامه‌های نظامی بزرگی برای از بین بردن آن به اجرا گذاشته شده و در نتیجه فعالیت آن در چند منطقه دو ولایت زابل در جنوب و ننگرهار در شرق افغانستان محدود شده است.

چهار ولسوالی (شهرستان) مرزی ولایت ننگرهار از مراکز اصلی فعالیت گروه داعش در افغانستان دانسته می‌شود. بیشترین تعداد فرماندهان ارشد این گروه هم در همین مناطق کشته شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

+ 'بیش از پنجاه جنگجوی داعش در شرق افغانستان کشته شدند'

+ هفده سرباز افغانستان در حمله داعش کشته شدند

+ داعش در افغانستان چه می‌کند؟

آماری را که آقای شهیم از تلفات اعضای گروه داعش اعلام کرد، از سوی منابع مستقل تایید نشده، اما برخی منابع آگاه اعلام این آمار را "کار سیاسی" حکومت افغانستان می‌دانند.

حق نشر عکس .
Image caption داعش دو سال پیش در افغانستان اعلام موجودیت کرد و در حال حاضر عمدتا در شرق این کشور فعال است

اعضای داعش در افغانستان 'بیشتر از ۵۰۰ نفر نیست'

وحید مژده، تحلیلگر مسائل سیاسی افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که حکومت پس از هر عملیاتی، خبر از کشته شدن شمار زیادی از اعضای گروه داعش می‌دهد.

آقای مژده اما افزود که ساکنان مناطق تحت کنترل گروه داعش می‌گویند که از زمان ظهور این گروه در افغانستان تا حال، شمار کل اعضای آن از ۵۰۰ نفر تجاز نمی‌کند.

این کارشناس سیاسی که در زمان حاکمیت گروه طالبان از مقام‌های وزارت خارجه این گروه بود، گفت که هدف حکومت از بزرگ نشان دادن شمار اعضای داعش و همچنین تلفات آن، پخش "داعش‎هراسی" در منطقه است.

به گفته او، حکومت افغانستان با بزرگ کردن پدیده داعش‌هراسی، می‌خواهد بگوید ممکن است داعش به زودی در افغانستان مشکلات بیشتری را به وجود بیاورد، به همین دلیل آن‌ها باید به افغانستان کمک نظامی کنند.

گروه داعش افغانستان و پاکستان را "ولایت خراسان" خلافت خودخوانده خود می‌داند و عمدتاً در مناطق جنوبی و به ویژه شرق افغانستان در دو سال گذشته فعال بوده است.

در شماری از موارد، وقتی این گروه مسئولیت رویدادی را در افغانستان به عهده گرفته، خبر آن از سوی منابع مرتبط با شاخه اصلی این گروه در سوریه و عراق منتشر شده است.

اگرچه گفته می‌شود که اعضای داعش را بیشتر فرماندهان و اعضای پیشین گروه طالبان تشکیل می‌دهند، اما هرازگاهی از درگیری بین گروه طالبان و این گروه نیز شنیده می‌شود.